UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fazla Mesaiye mi 1 Mayısa mı?

Gebze’den bir metal işçisi

Uzun yıllardır makine ve otomotiv sektöründe çalışıyorum. Özellikle son birkaç aydır çalıştığım işyerinde deli gibi fazla mesai yapıyoruz. Günde 12 bazen de 14 saat çalışıyoruz. Bu çalışma biçiminin benim ve doğal olarak diğer işçilerin üzerinde kimi olumsuz etkileri oluyor. En başta çalışırken dikkatli olmak gerekir ama yorgun ve bitkinsin, ne dikkati! Ayakta uyukluyorsun, uyuklayabilirsen tabi! Fazla çalışmanın bizim üzerimizdeki diğer bir zararı ise eşimizle, ailemizle, dostlarımızla birlikte olamamak, onlara zaman ayıramamak oluyor. Kimi arkadaşım çocuğunu sevemeden büyütüyor. Kimisi eşini göremiyor.

Çalıştığım işyerindeki iş arkadaşlarımla bu konu hakkında konuşuyoruz. Burada fazla çalışmaya kalan arkadaşlarımı suçlayamıyorum. Mecburen arkadaşlarım fazla mesaiye kalıyor, fazla mesai ücretiyle geçimini sağlamaya çabalıyor. Çalıştığım fabrikada aldığımız para asgari ücret, bu parayla bir aile geçinebilir mi? O yüzden de bizler fazla mesai yapmak zorunda kalıyoruz. Ücretlerin düşük olması nedeniyle bizler mecburen fazla çalışmayı talep ediyoruz. Ama bazen “yeter” diyoruz, “nereye kadar bu böyle gidecek, fazla mesailerden kazandığımız üç kuruş gerçekten problemlerimizi halledebilecek mi?” Bu benzeri konuşmalar, tartışmalar yapıyoruz. İşçilerin çoğunluğu “bizler bu şekilde çalışmaktan elbette memnun değiliz, ama ne yapacağız?” diyorlar.

Tek başımıza bir şey yapamayız, bir olduğumuzda güçlü oluruz, hakkımız olanı alabiliriz. Bu konularda arkadaşlarımla konuşuyorum. Mesailer sorunlarımızı gerçek anlamda çözmüyor. Bizleri örgütlülük güçlü yapar. İşte bu meselelerin üstüne 1 Mayıs’ın yaklaşıyor olması iyi oldu. 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası düzeyde kutladığı nadir mücadele günlerinden biri. Anlamı ve önemi üzerine konuşmalar yapıyoruz. Geçmişte işçiler bizim bugün yaşadığımız sorunların daha fazlasını yaşıyorlardı. O işçiler bu sorunlarını tek bir yöntemle çözdüler, mücadeleyle, örgütlenmeyle! Bizler de bunun dışında bir yöntemle bu sorunların üstesinden gelemeyiz. O nedenle fazla mesailer değil, örgütlenmek ve mücadele etmek bizi kurtarır. 1 Mayıs’ta fazla mesaiye gitmek yerine 1 Mayıs’ta alanlara çıkıp isteklerimizi haykırmalıyız. Bu, sorunlarımızın çözümü için bir adım alacaktır.

Fazla Mesailer Değil Ücretler Arttırılsın!

25 Nisan 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this