UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Feniş’e Destek Ziyaretleri

Gebze’den bir UİD-DER’li

Hak-İş’e bağlı Çelik-İş sendikasının örgütlü olduğu Feniş Alüminyum fabrikasında işçiler hakları için mücadele etmeye devam ediyorlar. Direnişlerinde 71 günü geride bırakan Feniş işçileri bu süre boyunca bir çok eylem gerçekleştirdiler. 11 Eylülde İzmit-İstanbul D-100 karayolunu trafiğe kapattılar. 12 Eylülde karşılıklı görüşmek için fabrikanın Mecidiyeköy’deki merkezine gittiler. Gebze Kent Meydanı’na yürüyüşler düzenleyerek seslerini duyurmaya çalıştılar. 21 Eylülde Taksim Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Meclise gittiler. Fabrika içerisinde dayanışma geceleri düzenlediler. Nizamettin ağabeylerini kaybettiler. 5 çocuk babası Nizamettin Önelge. Omuz omuza mücadele ettikleri, direniş yerinde beraberce kavgaya tutuştukları Nizamettin ağabeyleri iş kazası sonucu hayatını kaybetmişti. Nizamettin ağabeyleri için bir kez daha Gebze Meydanı’na yürüdüler ve haykırdılar hep bir ağızdan: “Kaza Değil İş Cinayeti”, “Nizamettin Önelge YAŞIYOR! YAŞIYOR! YAŞIYOR!”…

UİD-DER’li işçiler olarak Feniş direnişçisi arkadaşlarımızı ziyaret etmek için derneğimizde buluştuk ve yola koyulduk. Feniş’te sıcak bir karşılama bizleri bekliyordu. İşçi arkadaşlarla selamlaştık ve sohbetlerimize başladık. İş kazası sonucu yaşamını yitirmiş olan Nizamettin Önelge için Mecidiyeköy’de Feniş Alüminyum holding binası önünde gerçekleştirmiş oldukları basın açıklaması üzerine konuştuk. İş kazaları ve işçilerin yaşamakta olduğu sorunlar üzerine sohbetler gerçekleştirdik. Ziyarete gelen işçi arkadaşlar vardı. Kristal-İş sendikasına bağlı işçiler Feniş’te mücadele eden işçi kardeşlerini ziyaret etmek üzere iş çıkışı servislerini fabrika önüne çekerek ziyarete gelmişlerdi. Plascam ve Bayer işçileri de mücadele eden arkadaşlarını yalnız bırakmayarak destek ziyaretindeydiler. Sloganları ve pankartlarıyla kortejler halinde fabrika önüne geldiler. “Feniş İşçisi Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması” diyerek geliyorlardı. Haykırışlarına seslerimizi katarak cevap verdik. Mücadelenin ve sınıf dayanışmasının önemini bilen Plascam ve Bayer işçileri Feniş’te direnişte olan işçi arkadaşları için erzak kolileri de yaptırmışlardı. Fabrika alanına sloganlarıyla girdiler ve ardından Petrol-İş ve Çelik-İş sendikası adına sendika şube başkanlarının konuşmaları eşliğinde ziyaret devam etti. Konuşmaların ardından direniş çadırına geçtik. Sohbetlerimiz direniş çadırında da devam etti. Sınıf dayanışmasının ve işçilerin hakları için mücadele etmesinin öneminden bahsedildi. Karşılıklı iyi dilekler sunuldu ve ziyaretler sonlandırıldı.

Dostlar, işçilerin sorunları günden güne artıyor. Patronlar zenginliklerine zenginlik katarken işçiler günden güne yoksullaşıyor. Türkiye ekonomisi büyürken işçiler fabrikalarda, tersanelerde, madenlerde ölmeye devam ediyor. İş saatleri uzatılıyor, ücretler günden güne düşüyor. Sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, esnek çalıştırma alabildiğine yaygınlaşıyor. Peki işçiler olarak bütün bu sorunlara karşı ne yapmalıyız? UİD-DER’li işçiler olarak diyoruz ki, işçilerin kurtuluşu kendi mücadelelerinin ve örgütlü duruşlarının eseri olacaktır. Hak verilmez alınır diyoruz. Gelecek güzel günlere ulaşabilmek için tüm işçi kardeşlerimizi mücadele saflarına çağırıyoruz.

YAŞASIN SINIF DAYANIŞMASI!

YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!

20 Kasım 2013


...önceki
Güne Hazırlan
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this