UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar Direnişçilerinden Çukurovalı Emekçilere Selam

Flormar’dan bir grup kadın direnişçi

Merhaba işçi kardeşlerimiz. “Yanınızdayız, ama gelemiyoruz” diyen Çukurovalı emekçi kadınlar merhaba. Flormar direnişçileri olarak UİD-DER sitesine gönderdiğiniz dayanışma mektubunuzu okuduk, selamlarınızı aldık. Yanımızda olamasanız da, yüreğinizin bizimle olması bizleri çok mutlu etti. Çok teşekkür ediyoruz sizlere. Mücadeleci kadınların dayanışması bizim için çok önemli. Yazdıklarınızla onur duyduk ve çok mutlu olduk.

Önceleri fabrika önlerinde direnen işçileri görüyorduk. Ama nedenini anlayamıyorduk. Yağmur çamur demeden yürüyorlardı. “Bunların derdi ne?” diyorduk. İçerideyken sadece işimizi, kendimizi düşünüyorduk. Şimdi ise dayanışmayı, biz olmayı düşünüyoruz. Çalışan biziz, üreten biziz. Ama kazanan patronlar. Flormar küçük bir işyeriyken, daha makineler bile yokken, biz bu işyerinde çalışıyorduk. Sonra Flormar büyüdü. Flormar büyüdü ama, biz hakkımızı alamıyorduk. Ne zaman haklarımızı istesek bir şekilde geçiştiriyorlardı. Üstelik bunu söyleyen de bir kadındı. Kadın yöneticimiz, “buraya sendika kesinlikle giremez” diyordu. Şimdi sendikalaştık, işten atıldık. Yağmur çamur demeden, halaylarla, coşkuyla fabrikanın önünde direniyoruz. Mektubunuzu okudukça anladık ki, bizimle dayanışma içinde olanlar emekçi kadınlar. Yüzünü görmediğimiz, adını duymadığımız kadınlar. Ama kadın yöneticilerimiz yeri geldi bizleri vazgeçirmeye çalıştılar, yeri geldi fabrikada saatlerce alıkoydular. Bizi zamanında dinlemeyenler, gündüz yüzümüze bakmayanlar, şimdi gece yarısı fabrikaya geliyorlar.

Duyduk ki, Mersin’de Soda-Kromsan işçilerinin grevi yasaklanmış. Biz aynı zamanda Soda-Kromsan’da hakkını arayan işçi arkadaşlara da selam gönderiyoruz. Biz de direnişte olduğumuz için onları çok iyi anlıyoruz. Sizin gibi yüreği güzel insanlar yanımızda oldukça direnişimiz daha da güçlenecek ve güzelleşecek. Yüreği güzel arkadaşlarımız, siz orada biz burada, omuz omuza oldukça direnişimiz başarıya ulaşacak. Flormar’a sendika girecek!

6 Haziran 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this