UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar Direnişinin 162. Gününde Dayanışma Etkinliği

Sendikalı oldukları için işten atılan Flormar işçileri kararlı bir şekilde sürdürdükleri direnişlerinde 162 günü geride bıraktılar. “Flormar Değil Direniş Güzelleştirir” diyen Flormar işçileri için Nâzım Hikmet Kültür Merkezi ve Petrol-İş Sendikası tarafından 23 Ekimde dayanışma gecesi düzenlendi. Gebze’de Çırağan Düğün Salonunda düzenlenen dayanışma gecesi etkinliği için saat 19.00’da salon önünde bir araya gelen Flormar işçileri, salona ıslıklar ve sloganlar eşlinde giriş yaptılar. Direnişçi işçiler, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Yaşasın İşçilerin Birliği”, “Flormar’a Sendika Girecek Başka Yolu Yok” sloganlarıyla karşılandılar.

Gazeteci Enver Aysever’in sunuculuğunu yaptığı etkinlik, direnişçi işçiler için hazırlanan “Güzellik Direnişte” adlı videonun izlenmesiyle başladı. Ardından “Güzellik Direnişte” diyen sanatçı ve aydınların Flormar direnişçileri için dayanışma mesajlarını içeren videolar yayınlandı. Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz söz alarak direniş sürecine ve dayanışmanın önemine değindi. Akyüz’ün konuşmasının ardından direnişçi işçiler “Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok” sloganını attılar.

Flormar işçilerini bu anlamlı günde Cargill ve BBS Metal işçileri de yalnız bırakmadılar. Direnişçi işçiler de söz alarak duygu ve düşüncelerini ifade ettiler. 3. Havalimanı işçileri adına Dev Yap-İş Sendikasından bir işçi, tutuklanan havalimanı işçilerinin mesajını okudu. İnşaat işçilerinin tutuklanmasının başka işçilerin sendikaya üye olmasını engelleme amacı taşıdığını belirtti. Mesaj “İnşaat İşçisi Yalnız Değildir” sloganıyla karşılık buldu. Ardından Greif işçileri adına Dev Tekstil-İş üyesi bir işçi söz alarak Greif işçilerinin sürecine değindi.

Dayanışma gecesine katkı sunan sanatçıların seslendirdiği şarkı ve türküler etkinliğe renk kattı. Oyuncu Müfit Can Saçıntı ve tiyatrocu Orhan Aydın da söz alarak direnişçi Flormar işçilerine dayanışma mesajlarını ilettiler. Dayanışma gecesi söylenen türküler, çekilen halaylar ve sloganlarla sona erdi.

24 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this