UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar İşçileri: Yaşasın İşçilerin Uluslararası Birlik ve Dayanışması!

İşçi sınıfının mücadele örgütü UİD-DER, grev ve direnişlerle dayanışmayı güçlendirmek için uluslararası işçi dayanışmasını büyütme çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya Japonya’dan gelen yanıt, Çiba Ulusal Demiryolu Lokomotif Sendikası Doro-Çiba’nın dayanışma mesajı UİD-DER’in internet sitesinde ve İşçi Dayanışması bülteninde yayınlanmıştı. UİD-DER, Doro-Çiba’dan gelen mesajı sendikalaşmak istedikleri için işten atılan ve 172 gündür fabrika önünde direnen Flormar işçilerine iletmişti. Flormar işçilerini ziyaret ettiğimizde direnişçi işçiler hem UİD-DER’e ve Doro-Çiba’ya teşekkür etmek hem de işçi sınıfının uluslararası birliğinin ve dayanışmasının önemini bir kez daha dile getirmek adına duygularını şöyle ifade ettiler:

Direnişçi bir erkek işçi: İlk önce Japonya’dan gelen bu dayanışma mesajı için, onları direnişimizden haberdar eden UİD-DER’e, sonra da bize bu dayanışma mesajını gönderen Çiba Ulusal Demiryolu Lokomotif Sendikası’na ve oradaki tüm işçi-emekçi kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. Mücadelemizi destekliyorlar ve büyütüyorlar. Bu bize güç veriyor. İster Japon ister Türk olsun hiç fark etmez. İşçi her yerde işçidir ve birlik olduğu sürece de sermaye karşısında galip gelecektir. Bu anlamda uluslararası alanda gördüğümüz bu dayanışma ve destek son derece önemlidir. Bu nedenle bir kez daha teşekkür ediyorum.

Direnişçi bir kadın işçi: Bize verdikleri destekten dolayı çok gururlandık. Dünyanın bir ucu olan Japonya’da bile bizim direnişimizden haberdar olan dostlarımız varsa ki var olduğunu gördük, bu bizi daha da güçlendirir patronlar karşısında. Teşekkür etmek istiyorum sesimizi duyuranlara, bu sesi duyup sesimize ses katanlara.

Direnişçi bir kadın işçi: Uzakta oldukları için yanımıza gelemeseler de, verdikleri bu anlamlı dayanışma mesajı ile zaten yanımızda olduklarını göstermiş oldular. Bu bize onur verdi ve haklı mücadelemizde yalnız olmadığımızı gösterdi bir kez daha. Bu yüzden Doro-Çiba Sendikası’na ve Doro-Çiba Uluslararası Dayanışma Komitesi’ne ben ve diğer direnen işçi kardeşlerim adına sonsuz teşekkür ediyorum.

Direnişçi bir kadın işçi: Bugün dünyanın pek çok yerinde grev ve direnişler olduğunu görüyoruz. Aynı zamanda da bir ekonomik kriz söz konusu. Ama baktığımızda bu krizin yükünü yalnızca biz işçi ve emekçilerin sırtına yıkmaya çalıştıklarını görüyoruz. Bunu kabul etmemek için bir araya gelip sesimizi yükseltmemiz gerek. Bu anlamda Doro-Çiba’nın dayanışma mesajı uluslararası alanda da sesimizi duyurmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdi bizlere. Çünkü patronlar sadece Flormar’ın patronundan ibaret değil, çok daha fazlası var. Öyleyse işçiler de bir araya gelip çok daha fazla olmalı, güçlerini birleştirmeliler!

5 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this