UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar İşçilerine Dayanışma Ziyareti

Flormar’da hukuksuzluk devam ediyor. Petrol-İş sendikasına üye oldukları için şu ana kadar toplamda 115 işçi işten çıkarıldı. İşçilerin sendikal haklarını tanımayan Flormar patronları, her türlü baskıyı devreye sokarak işçileri yıldırmaya çalışıyor. Direnen işçi arkadaşına verilen bir “merhaba” suç sayılıyor ve işçiler istifaya zorlanıyor. Ancak mücadelede kararlı işçiler, Flormar patronlarının bu saldırılarına direniş ile karşılık veriyorlar. Direnişçi işçiler çeşitli dayanışma ziyaretleriyle moral buluyorlar. 23 Mayısta Gebze Sendikalar Birliği de bir ziyarette bulundu. Direnişin 9. gününde yapılan dayanışma ziyaretine Gebze Sendikalar Birliğine bağlı sendikalardan yöneticiler, temsilciler ve çok sayıda işçi katıldı.

Basın açıklamasını Petrol-İş Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz gerçekleştirdi. Aynı zamanda GSB grup sözcüsü olan Akyüz, fabrika çevresini brandalarla kapattıran, tel örgüler çektiren patronların, tüm bunları işçilerden korktukları için yaptırdığını belirtti. Sendikadan istifa ettirilemeyenlerin şimdi yoğun baskı ve çabalarla işten istifa etmesi için uğraşan şirket yönetimine seslenen Akyüz, yürekli direnişçilerin bu saldırıları boşa çıkaracağını, mutlaka direnen işçilerin kazanacağını vurguladı.

Basın açıklamasının ardından ziyarete gelen Çelik-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın ve Tek Gıda-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Zeynel Öztaş konuşmalar yaptılar. Yapılan konuşmalarda sendikanın anayasal bir hak olduğu ve Flormar patronlarının bu tutumunun asla kabul edilemeyeceği ifade edildi. Dayanışmanın önemi vurgulandı. Hakkını arayan ve mücadele eden işçilerin asla kaybetmeyeceğinin altı çizilirken direnişçi Flormar işçilerinin yalnız olmadıkları ifade edildi.

Kadın işçilerin çoğunlukta olduğu direnişe, Gebze Sendikalar Birliği’nin yanı sıra aynı günün sabahında Petrol-İş Kadın Komisyonu’ndan da bir dayanışma ziyareti gerçekleştirildi. Kadın Komisyonu adına yapılan konuşmada, işçilerin direnişi selamlandı, haklı mücadeleleriyle gurur duyulduğu ifade edildi. Direnişin kadın işçilerle daha da güçlendiği ifade edilirken, “mücadeleniz mücadelemizdir” sözleriyle desteğin her zaman süreceği vurgulandı.

Flormar işçileri destek ziyaretinden çok memnun kaldıklarını, dayanışma duygusunun çok önemli olduğunu belittiler. Onları yalnız bırakmayan işçi arkadaşlarıyla omuz omuza halaylar çekerek, haklı taleplerini haykırdılar. “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Yaşasın İşçilerin Birliği”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz!” gibi sloganların yükseldiği direniş alanında, dayanışmanın daha da büyümesi için çeşitli çağrılar yapıldı. Flormar işçileri, özellikle de emekçi kadınlar, tüm işçi kardeşlerini direnişlerine omuz vermeye, desteğe çağırıyorlar.

24 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this