UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar’da Baskılar Artıyor, İşçiler Boyun Eğmiyor

Flormar işçileri direnişlerinde 87 günü geride bıraktılar. Direnişçi işçiler, fabrika önünde “sendikalı olarak işlerine geri dönmek” talebiyle kadınıyla erkeğiyle kararlı bir mücadele yürütüyorlar. Kolluk kuvvetlerinin Flormar işçilerinin direnişlerine yönelik baskıları artarak devam ediyor. İşçilerin taleplerini dile getiren pankartların indirilmesi, “gürültü” yaptıkları gerekçesiyle ses aracına müdahale edilmesi gibi çeşitli gerekçelerle direniş alanını sınırlamak için türlü dayatmalar gündeme getiriliyor.

Dayatmalar karşısında sessiz kalmayan işçiler direnişin 84. gününde fabrika önünde Petrol-İş Sendikası Genel Sekreteri Ahmet Kabaca ve Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik’in de katıldığı bir basın açıklaması düzenlediler. Kolluk güçlerinin tutumuna ve baskılara değinen Ahmet Kabaca; Flormar işçilerinin suç işlemediğini, asıl suçu onlarca işçiyi işten atan Flormar patronunun işlediğini dile getirdi. Petrol-İş Sendikası ve direnişçi Flormar işçilerinin bu müdahalelere asla boyun eğmeyeceğini belirtti. İşçiler “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganıyla tepkilerini dile getirdiler.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Mustafa Mesut Tekik ise, “Flormar işçileri 84 gündür ülkemizde haksızlığa uğrayan tüm işçiler adına umudu yeşertmiş, OHAL koşullarında demokratik ve yasal hakların ancak mücadele edilerek kullanılabileceğini göstermiştir. İşçilerin haklı ve meşru mücadelesini türlü yollarla engellemeyi başaramayanlar, şimdi zor ve baskı uygulayarak direnişi bitirmeye niyetlenmişlerdir. Flormar işçilerine bu müdahale kabul edilemez. Yasadışı hareket eden ve hukuksuz davranan işverendir. Flormar işçisi en temel hakkı olan sendikalaşma hakkına sonuna kadar sahip çıkacak sendikalaşma mücadelesini yılmadan sürdürecektir. Petrol-İş Sendikası Flormar işçileriyle dayanışmayı yükseltmeye çağırmaktadır” dedi. İşçiler eylemi “Yaşasın Onurlu Mücadelemiz” sloganıyla sona erdirdi.

İşçiler ve Petrol-İş sendikası yetkilileri, polisin “yukarıdan emir aldık” diyerek ve “direnişin siyasallaşması” bahanesini öne sürerek gerçekleştirdiği saldırılara sessiz kalmayacaklarını belirtiyorlar. Bu saldırıların işçilerin korkutulması, direnişin dağıtılması hedefiyle yapıldığını, direnişe son vermek için zemin hazırlandığını dile getiriyorlar. Flormar işçileri haklı olan taraf olmalarına rağmen işverenin korunmasına tepki gösteriyorlar. Sendikalı olarak işlerine geri dönebilmek için işçi örgütlerinden, sendikalardan, diğer fabrikalarda çalışan işçilerden destek bekliyorlar.

9 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this