UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Flormar’da İşten Atmalar ve Sendika Düşmanlığı Devam Ediyor

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Kosan Kozmetik’te (Flormar) işçiler, Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenmişlerdi. Petrol-İş Sendikası işyerinde çoğunluğu sağladı. Ancak sendikalaşma sürecinden haberdar olduğu andan itibaren Flormar yönetimi işçiler üzerindeki baskıları arttırdı. 15 işçiyi işten atarak sendikalaşma sürecinin önüne geçmeye çalıştı.

Artan baskılara rağmen işçiler geri adım atmadılar ve sendikalarıyla birlikte çeşitli eylemler gerçekleştirdiler. Ancak son olarak 15 Mayısta Flormar yönetimi tekrar işten atma saldırısına girişti. Petrol-İş Sendikası Gebze Şubesine bağlı çeşitli fabrikalardan işçiler ve sendika temsilcileri de Flormar önüne gelerek Flormar işçilerinin yalnız olmadığını gösterdiler, dayanışmanın güzel bir örneğini sergilediler. Petrol-İş Sendikası Gebze Şube yöneticisi Eyüp Akdemir fabrika önünde kısa bir açıklama yaptı. Akdemir yaptığı açıklamada şu hususlara değindi: “Yaklaşık 80 arkadaşımızın iş akdi feshedilmiş durumda. İşveren işçileri birbirine kırdıracak davranışlar sergiliyor. İçerde sendika üyesi olan ve olmayan işçileri birbirine düşürecek hareketler sergiliyor. Polis müdahalesini meşru zemine taşımaya çalışıyor. Ama biz buradaki haklı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Petrol-İş Sendikası Flormar’a girene kadar buradaki sendikal mücadelemiz devam edecek.”

Akdemir’in açıklaması sırasında sık sık “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı. Akdemir’in açıklamasının ardından işten atılan işçiler ve dayanışma ziyaretinde bulunan Petrol-İş Sendikasına üye işçiler fabrika önünde beklemeye devam ettiler.

16 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this