UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fransa’da Genel Grev

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tasarruf adı altında yürüttüğü, kamu çalışanlarının sayısını azaltmaya ve haklarını gasp etmeye yönelik kemer sıkma politikalarına karşı 22 Martta ülke genelinde grev gerçekleştirildi.

Kamuda örgütlü 7 sendikanın çağrısıyla demiryolu işçileri, trafik kontrolörleri, öğretmenler, hemşireler, bakanlıklarda ve kamu kurumlarında çalışan memurlar greve çıktı. Yeni düzenlemeyle maaşları düşürülmek istenen emekliler ve öğrenciler de grevlere destek verdi. Grev nedeniyle bazı okullarda ders yapılmadı, öğrenciler fakülte kapılarına barikatlar kurdu, üniversitelerde Pazartesi gününe kadar eğitime ara verildiği duyuruldu. Paris’te çok sayıda uçuş ve tren seferi iptal edildi.

1968 eylemlerinin 50’inci yıldönümünde gerçekleşen grev büyük destek gördü. Paris, Nantes, Marsilya, Lyon, Bordeaux, Strasbourg gibi birçok kentte yaklaşık 150 protesto eylemi yapıldı. Bazı kentlerde polis gösterileri engelleme girişiminde bulundu, işçilerin, emeklilerin ve öğrencilerin üzerine göz yaşartıcı bomba fırlattı. Ancak bu durum Macron hükümetine ve polise karşı öfkeyi arttırmaktan başka bir işe yaramadı. Gösteriler coşkuyla devam etti.

Macron’un planı kamu sisteminin yeniden yapılandırılmasını, kemer sıkmayı, 2020’ye kadar 120 bin kamu emekçisinin işten atılmasını, emeklilerin aylıklarının düşürülmesini, demiryolu işçilerinin statüsünün değiştirilmesini içeriyor. İşsizliğe, güvencesizliğe ve yoksulluğa mahkûm edilmeyi kabul etmeyen emekçiler, kemer sıkma politikalarına son verilene kadar tepkilerini grevlerle ortaya koymakta kararlılar. Demiryolu işçileri, Macron’un projesine karşı 3 Nisan ile 28 Haziran arasında, her hafta 2 günlük greve çıkacaklarını duyurdular.

Emekçilerin tepkisine rağmen Macron hükümeti yasayı geçirmekte kararlı olduğunu duyurdu. Ancak Fransa’da emekçiler, grevlerle, eylemlerle haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceklerini dile getiriyorlar.

23 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this