UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fransa’da Grevler Devam Ediyor

Fransa’da Macron başkanlığındaki hükümetin işçi haklarına yönelik saldırılarına karşı, Mart başında başlayan grevler kararlılıkla devam ediyor. Özelleştirmeler, emeklilik yaşının yükseltilmesi, işsizlik ödeneğinin alımının zorlaştırılması, iş güvencesinin ortadan kaldırılması gibi saldırıları durdurmak; ücretlerin artırılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talepleriyle gerçekleştirilen eylemler büyüyerek devam ediyor.

CGT, Unsa, CFDT ve SUD sendika konfederasyonlarının her hafta iki gün iş durdurma gerçekleştirme kararı çerçevesinde gerçekleştirilen grevlerin yedincisinde katılımın arttığı ifade ediliyor. Birçok kentte çok sayıda işçinin katıldığı büyük eylemler gerçekleştirildi.

Demiryolu, havayolu ve enerji sektörlerinde grev nedeniyle hayat Fransa’da durma noktasına geldi. Ulusal Demiryolu İdaresi’nin (SNCF) yaptığı yazılı açıklamaya göre, ülke genelinde demiryolu ulaşımının yaklaşık yarsının durduğu belirtildi.

Elektrik ve gaz işçilerinin sayaç ve elektrik kontörünü kapatma eylemleri nedeniyle Chambery kentindeki tren garının elektriği kesildi. 300 bin hanenin de sayacı kapatıldı. Enerji işçileri Haziran sonuna kadar haftalık grevlerini sürdüreceklerini ve belirli adreslerin elektriğini kesme eylemleri yapacaklarını duyurmuşlardı.

Havayolu sektöründe grev nedeniyle Air France’in uzun ve kısa mesafe uçuşların yüzde 20’si, orta mesafe uçuşların yüzde 35’i iptal edildi. Air France çalışanları ücretlerin yüzde 6 oranında arttırılmasını ve çalışma şartlarının iyileştirilmesini talep ediyor.

5 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this