UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fransa’da Havayolu İşçileri İşçi Kıyımını Protesto Etti

Fransa’nın Roissy kentinde bulunan havayolu şirketi Air France merkezinde, şirket yönetimi ile işçi konseyi temsilcileri 5 Ekimde bir toplantı gerçekleştirdiler. Bu görüşmelerde Air France yönetimi önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği işten çıkarma planını açıkladı. Bu plana göre 2017’ye kadar 2 bin 900 kişi işten çıkarılacak ve filodaki Airbus tipi bazı uçaklar satılacak. “2020 Uygulaması” adıyla yeniden yapılanma planını devreye sokan Air France şirketi krizin faturasını defalarca işçiye kesmeye çalıştı, şimdi de bu çabaları devam ediyor. Adını defalarca pilotların grevi ile duyduğumuz bu havayolu şirketi, daha önce de ücretler sabit tutularak çalışma saatlerinin uzatılması girişimlerinde bulunmuştu. Fakat başta pilotlar olmak üzere havayolu çalışanları grevlerle şirketin saldırılarını püskürtmüştü.

Şirket şimdi de 1700’ü kara çalışanı, 900’ü kabin çalışanı ve 300’ü de pilot olmak üzere toplam 2900 çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu. Air France, %10 küçülmeye giderek zarar ettiğini söylediği Asya ve Ortadoğu rotalarını kapatacağını açıkladı. Havayolu çalışanları bu kez de şirketin saldırılarına seyirci kalmadı ve bu planların görüşüldüğü toplantıyı bastılar. Yüzlerce havayolu çalışanı şirket yöneticilerinin görüşme yaptığı binaya girerek işten atmaları protesto etti. Air France’ın yöneticileri ve şirketin insan kaynakları müdürü Xavier Broseta giysileri yırtılmış halde güvenlik eşliğinde kalabalığın arasından kaçmak zorunda kaldılar.

Fransa Başbakanı protesto karşısında şaşkınlık yaşadığını, Ekonomi Bakanı da havayolu şirketi Air France’ın yanında olduklarını belirten konuşmalar yaparak sınıfsal tavırlarını sergilediler. Fransa devleti, Air France’ta %17,6’lık bir paya sahip.

Air France yönetimi, 2012 ile 2014 yılları arasında 5500 işçiyi işten çıkardı. Şimdi yeniden kâr paylarının düşmesini istemeyen açgözlü şirket yöneticileri, patron ve devlet, işçi çıkarmayla maliyetleri düşürme yoluna gidiyorlar. Ancak Avrupa işçileri, patronların saldırılarını kolay kolay kabul etmeyeceklerini gerçekleştirdikleri eylemlerle gösteriyorlar.

7 Ekim 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this