UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de Emek, Demokrasi ve Özgürlük Mitingi

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Kocaeli Gebze’de bir miting düzenledi. Saat 12.30’da Gebze Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan mitinge binlerce kişi katıldı. Kürt anneleri ve gençleri daha miting saati gelmeden alanı doldurmaya başladılar ve halaylarla miting alanındaki coşkuyu yükselttiler. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu bileşenlerinden biri olan derneğimiz UİD-DER de miting alanında yerini aldı. UİD-DER mitinge, “Düzen Partilerine Oy Yok! Sendikal Siyasal Yasaklar Kaldırılsın! Kürtlerin Talepleri Karşılansın!” pankartıyla katıldı. Miting alanına “Patronların Oyununa Gelmeyelim, Düzen Partilerine Oy Vermeyelim!” “Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadî!” sloganlarıyla giren UİD-DER’li işçileri Kürt halkı uzun süren alkışlarla karşıladı.

Oldukça coşkulu geçen mitinge, blokun bağımsız milletvekili adayı Emrullah Bingül, BDP milletvekili Sırrı Sakık, Ufuk Uras, EMEP Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir, BDP parti meclisi üyesi Asiye Koçak, BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ali Yalçınkaya katılarak birer konuşma yaptılar.

Mitingde ilk sözü EMEP Kocaeli İl Başkanı Güner Kizir aldı. Kizir, coşkulu kalabalığı selamlayarak başladığı konuşmasında, işçilerin birliği halkların kardeşliği için Emrullah Bingül’ü meclise göndermenin öneminden söz etti. Daha sonra sözü BDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ali Yalçınkaya aldı. Yalçınkaya mitinge katılanlara DTK Eş Başkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile Hakkâri bağımsız milletvekili adayı Selahattin Demirtaş’tan selamlarını iletti. Kürsüye gelen, konuşmasını Kürtçe ve Türkçe yapan Sırrı Sakık AKP, CHP ve MHP’yi eleştirdi. AKP’yi, özellikle %10’luk seçim barajının aşağı çekilmemesi üzerinden eleştiren Sakık, mecliste 20 milletvekilinin 530 milletvekiline demokrasi dersi verdiğini söyledi. Kürt sorununun çözümü için yeni dönemin ve anayasanın önemli olduğunu belirten Sırrı Sakık, bu çerçevede blok adaylarının desteklenmesi ve Emrullah Bingül’ün meclise gönderilmesi çağrısında bulunarak konuşmasını bitirdi.

Kürsüye gelen BDP Parti Meclisi üyesi Asiye Koçak ise, “Kadın Savaştıkça Özgürleşir, Özgürleştikçe Güzelleşir ve Güzelleştikçe Sevilir” diyerek, özellikle kadınların mücadeleye daha fazla katılması ve blok adaylarının meclise taşınması için çalışılması çağrısında bulundu. Asiye Koçak’tan sonra sözü İstanbul milletvekili Ufuk Uras aldı. Ufuk Uras, sözlerine Rakel Dink ve Sabahat Tuncel’den getirdiği selamları ileterek başladı. Uras, Kürt halkının temsilcilerinin mecliste yürüttüğü çalışmaların hükümeti adeta çıldırttığını belirterek, bu seçimde blok adaylarının mecliste daha fazla yer alacağına inandığını belirtti. Uras, bu çerçevede Kocaeli’de yaşayan Kürtlerin ve emekten yana insanların Emrullah Bingül’ü meclise taşımasını istedi. Son sözü Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Kocaeli milletvekili adayı Emrullah Bingül aldı. Bingül, Gölcük’te seçim bürosu açılışında uğradıkları saldırıyı kınayarak başladı konuşmasına. Yapılan saldırılara rağmen Gölcük’te çalışmalara devam ettiklerini belirten Bingül, Kocaeli’nin tüm ilçelerinde çalıştıklarını ve hiçbir şeyin bunu engelleyemeyeceğini söyledi. Bingül, blok adayı olmasından dolayı çok şanslı olduğunu dile getirdi. Blok’u Kürtlerin, sosyalistlerin, işçilerin ve emekçilerin oluşturduğunu belirten Emrullah Bingül, Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu’nun sesinin mecliste daha çok ve daha güçlü çıkacağından emin olduğunu söyledi. Emrullah Bingül mitinge katılanlara Kürtçe ve Türkçe teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Yapılan konuşmaların ardından kürsüden UİD-DER’in mitinge gönderdiği mesaj da okundu. UİD-DER’in mesajında şunlar söylendi: “Merhaba kardeşler. Uluslararası İşçi Dayanışması Derneği UİD-DER olarak ezilen Kürt halkını ve Türk emekçilerini selamlıyoruz. Derneğimiz UİD-DER işçi sınıfının ulusal ve uluslararası birliğini kurmak için çalışıyor. UİD-DER işçilerin sömürüsüne, Kürt halkı ve diğer ezilen halkların baskı altına alınmasına, kadınların ezilmesine, doğanın tahrip edilmesine ve emperyalist savaşlara karşı mücadele yürütüyor. Bizler, Kürt halkının kendi kaderini özgürce tayin etmesinden yanayız. Kürt sorununun çözülmesi, Türk ve Kürt işçilerinin birliğinin önündeki engelleri de kaldıracaktır.

UİD-DER işçi sınıfı içinden enternasyonalizmin sesini yükseltiyor. 12 Haziran seçimleri önemli bir dönemeç noktası olacak. Yeni bir anayasanın yapılması gündeme gelecek. İşçi sınıfının, ezilen Kürt halkının, Alevilerin, inançlarını özgürce yaşamak isteyenlerin demokratik talepleri gündeme gelecek. Bu taleplerin mecliste dile getirilmesi önemlidir. Bunu ancak sosyalistler ve ezilen Kürt halkının temsilcileri yapabilir, bunu ancak demokratik güçler yapabilir. Mecliste, ezilen Kürt halkının ve emekçilerin sesi olacak olan Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adaylarının yolu açık olsun! Yaşasın İşçi Enternasyonalizmi! Yaşasın Halkların Kardeşliği! Kürtlere Özgürlük, Kurdara Azadî!”

Miting, sanatçıların söylediği türküler ve çekilen halaylarla sona erdi.

6 Haziran 2011


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this