UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın” Semineri

Derneğimizin Gebze temsilciliğinde 9 Aralıkta “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın” semineri yapıldı. Seminere metal, petrokimya, hizmet ve daha pek çok sektörden işçiler katılım gösterdi. Direnişte olan Elkim Radyatör işçileri ve DİSK Genel-İş Anadolu Yakası Şube yöneticileri de etkinliğimize katıldılar.

İki bölümden oluşan etkinliğimizin ilk bölümünde şu konulara değinildi: Ücret nedir, ücreti kim belirler? Asgari ücretin toplu iş sözleşmelerine etkisi nedir? Asgari ücretin ilk olarak 120 yıl önce Avrupa’da uygulamaya geçtiği, Türkiye’de ise 40 yıldır uygulandığı aktarıldı. Asgari ücretin artık standart bir uygulama haline getirildiği, her iki işçiden birinin asgari ücretli olduğu anlatıldı. 739 liralık sefalet ücreti bu kadar yaygın iken, sendikaların açıkladığı dört kişilik aile için açlık sınırı 1050, yoksulluk sınırı ise 3.300 liradır. Asgari ücret, açlık sınırının bile oldukça altındadır. Bu rakamlar işçilerin açlığa mahkûm edildiğinin kanıtıdır.

Asgari ücreti belirleyen komisyonda üyelerin 5’i hükümet temsilcisi, 5’i bünyesinde en çok patron bulunduran patron örgütünden, 5’i de bünyesinde en çok işçi bulunduran konfederasyon olan Türk-İş’in tepe kadrolarından oluşmaktadır. Böyle bir komisyonda işçilerin çıkarlarını gözeten bir ücretin belirlenemeyeceği açıktır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bileşimi gösteriyor ki milyonlarca işçinin alacağı ücreti, işçiler değil patronlar belirliyor.

Seminerin sonunda taleplerimiz şu şekilde dile getirildi:

  • Asgari ücreti işçi kurulları belirlemelidir.

  • Asgari ücret vergi dışı bırakılsın, vergiler patronlardan kesilsin.

  • Asgari-temel ihtiyaçları karşılayacak bir asgari ücret.

İkinci bölümde seminere katılan işçiler, konu ile ilgili sorularını sordular, yaşam koşullarından örnekler verdiler. Soruların cevaplanmasının ardından seminer, ücretlerin yükseltilebilmesi için örgütlülüğün güçlendirilmesi çağrısıyla sona erdi.

12 Aralık 2012


  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this