UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de Sağlık Semineri

Gebze’den bir kadın işçi


UİD-DER Gebze Temsilciliği’nde 10 Aralık 2006 tarihinde kadınlara yönelik sağlık seminerleri dizisinin ilki, Üreme ve Aile Planlaması konusu işlenerek gerçekleştirildi. Sadece kadın katılımcılardan oluşan seminer, UİD-DER üyesi deneyimli bir hemşire tarafından verildi. Arkadaşça bir ortamda, sıcak bir atmosferde geçen semineri ilgi ve merakla dinledik ve sorularımızı yönelttik, cevaplarımızı aldık.

Gebze işçilerin ağırlıklı olarak yaşadığı bir bölgedir. Seminere katılanlar da, ya kendileri ya da eşleri işçi olan işçi kadınlardı. O güne kadar hiçbirimiz bilimsel bir eğitim konusu olarak, kendi cinsel sağlığımız ve çocuk edinme hürriyetimizi nasıl kullanacağımız konusunda bilgilendirilmemiştik. Öğrendiklerimiz kulaktan dolma bilgilerdi. Hatta bunlar arasında doğum kontrol yöntemleri hakkında, öyle yöntemler anlatıldı ki, insanlarımızın gerçekten yaratıcı oldukları kesin. Hayretle, üzülerek ve zaman zaman da kahkahalarla şaşkınlığımızı ifade ettik. Bu yaratıcı oldukları kadar da ibret verici yöntemlerin, her yıl binlerce kadının hayatını kaybetmesine ya da tedavisi güç olan ciddi hasarlara neden olduğunu konuştuk. Sorunun cehaletle yakından ilişkili olduğunu, ancak cehaletimizin sebebinin de içinde yaşadığımız sistem olduğunu tartıştık. Hastanelerde tedavi olmak için baş etmek zorunda kaldığımız bürokratik uygulamalar, yetiştirilme tarzımız ve yaşam koşullarımız her türlü bilgiyi edinmemizin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Üstelik biz büyük kentlerde yaşıyorduk, bir de kırsaldakileri düşündüğümüzde tablo bütün vahametiyle ortaya çıkıyor. Bilgiyi edinme ve onu açıkça tartışma önündeki engellerle birlikte yaşadığımız ekonomik zorluklar tüm kadınları doğum kontrolü uygulamaya zorluyordu. Bu durumda da kaçınılmaz olarak sınıfımızın kadınları ibret verici bir yığın olumsuz tecrübe yaşıyordu.

Sınıfımızın kadınlarının makûs talihi, tıpkı erkeklerinin olduğu gibi, ancak insan yerine konuldukları bir toplumda tamamen çözülebilir. O güne kadar bizi ilgilendiren her konuda bilgi sahibi olmaya çalışmak, deneyimlerimizi paylaşmak, sorunlarımız karşısında bir arada hareket etmek bizi daha güçlü, sorunlarımızı daha küçük kılacaktır. İşte derneğimizin diğer etkinlikleri gibi bu konudaki etkinliği de tam da bu sebeple çok önemlidir.

Dinledik, öğrendik, konuştuk, güldük. Biz bizeydik, çaresiz değildik.


13 Aralık 2006


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this