UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze Emek ve Demokrasi Güçlerinden Açıklama

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’ler ve OHAL düzeniyle toplum her geçen gün biraz daha zapturapt altına alınıyor. OHAL düzeniyle son derece kısıtlı olan demokratik haklar tamamen yok ediliyor. Bu güne kadar binlerce işçi, emekçi görevden uzaklaştırıldı, işinden edildi. En ufak bir hak arama mücadelesi, basın açıklaması, yürüyüş eylem olağanüstü bir şiddetle bastırılıyor. İşçi sınıfının sesini duyuran televizyon kanalları, radyolar, gazeteler tek tek kapatılıyor, karartılıyor. Bu süreçle ilgili 19 Ekim günü Eğitim-Sen Gebze Şubesinde Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından “OHAL, İhraçlar ve Açığa Almalara Karşı Mücadele Kazanacak” konulu bir basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısı Eğitim-Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem’in açıklamasıyla başladı. İrdem, “15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan kapsamlı ihraçlar ve açığa alma uygulamaları süreç içinde darbe girişimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayanlara doğru genişletilmeye başlamıştır” dedi. İrdem, konuşmasına şöyle devam etti: “Darbelerin, OHAL ya da sıkıyönetim uygulamalarının başlıca hedefi olan işçi ve emekçiler yine hedeftedir ve kazanılmış hak ve özgürlükler, sendikal örgütlülük, demokratik hak ve özgürlükler budanmaya ve iptal edilmeye başlanmıştır. Basın özgürlüğünü ayaklar altına alan gazete, TV ve radyolara yönelik kapatma ve cezalar geri çekilmeli; basın, yayın ve haberleşme özgürlüğü önündeki bütün engeller kaldırılmalıdır. Kamunun parti-devlet anlayışıyla yeniden örgütlenmesi amacıyla sürdürülen tasfiyeler ve faşizan uygulamalar derhal son bulmalı; inancı, siyasi görüşü, sendikası nedeniyle cezalandırılan bütün çalışanlar görevlerine iade edilmelidir. Gebze Emek ve Demokrasi güçleri olarak OHAL’in kaldırılması, KHK düzenlemelerinin iptal edilmesi, kamuda yaşanan ihraçlar ve açığa almaların son bulması, belediyelere kayyım atanması, sendikal faaliyetler nedeniyle yaşanan gözaltı ve tutuklamalara son verilmesi gerektiğini belirtiyoruz.” İrdem, konuşmasını işçilere, emekçilere birlikte mücadele etme çağrısı yaparak sonlandırdı.

İrdem’in konuşmasının ardından basın toplantısına katılan kurum temsilcileri de söz alarak OHAL’e, faşist yükselişe ve emperyalist savaşlara karşı mücadele vurgusu yaptılar. Konuşmaların ardından basın toplantısı sona erdi.

21 Ekim 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this