UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze İSİG Komitesi Metal İşçileri ile Buluştu

Gebze’den bir grup işçi

UİD-DER Gebze İşçi Sağlığı İşçi Güvenliği (İSİG) Komitesi olarak Gebze’de bir metal fabrikasında çalışan işçilerle bir araya geldik. İşçilerle çalıştıkları fabrikada yaşanan iş kazaları, meslek hastalıkları, alınmayan iş güvenliği önlemleri ve çalışma koşulları üzerine konuştuk.

İşçiler fabrikada verilen iş güvenliği eğitimlerinin formalite icabı verildiğini, iş kazalarında işçilerin suçlandığını, yemekhane ve lavabolarda hijyene önem verilmediğini ve iş güvenliği uzmanlarının sorunlara duyarsız kaldıklarını anlattılar.

Sohbet ettiğimiz işçilerden birisi fabrikada yaşanan hijyen sorununu şu sözlerle anlattı; “Fabrikada yüzün üzerinde işçi çalışıyor. Düşünün ki bu işçilerin hepsi aynı bardaktan su içiyor. Sadece diğer önlemlerin alınmasıyla iş bitmez, bu gibi sıkıntılarla da biz sağlımızdan oluyoruz, hastalanıyoruz.”

Başka bir işçi ise fabrikada tehlikeli bir ortamda çalıştıklarını, iş kazalarına ramak kaldığını, bunu iş güvenliği uzmanına defalarca bildirdiğini ve fakat iş güvenliği uzmanının bu konuda sessiz kalmayı tercih ettiğini söyledi.

Bir başka işçi ise fabrikada havalandırmanın kesinlikle yetersiz olduğunu, işçilerin kullanılan bor yağı ve benzeri kimyasalların çıkardığı buhar, döküm esnasında meydan gelen duman nedeniyle zor şartlar altında çalıştıklarını dile getirdi.

Yaptığımız sohbetler esnasında komite olarak işçilerin ne gibi yasal haklara sahip olduklarını anlattık. Esasında yaşadığımız her sorunda olduğu gibi iş kazaları, meslek hastalıkları gibi temel sorunların çözümü için işçilerin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi, yani örgütlü olması gerektiğini dile getirdik. Patronların sömürü düzenine karşı mücadele etmek gerektiğini vurguladık.

Sohbetimizin sonuna geldiğimizde ise bir işçi, “keşke fabrikalarda verilen eğitimlerde bugün sizin anlattıklarınız gibi olsaydı, o eğitimlerde hep biz işçileri suçluyorlar ama siz bunun böyle olmadığını anlattınız” dedi.

Derneğimiz UİD-DER işçilerin sorunlarına sahip çıkıyor, onlara çözüm yolarını gösteriyor. Bugün sendikasızlaştırma, taşeronlaştırma, güvencesizlik, düşük ücretler gibi sorunların yanında iş kazaları da işçilerin en yakıcı sorunlarından biridir. Bizler UİD-DER İşçi Sağlığı ve Güvenliği Komitesi olarak bu kapsamda pek çok fabrikadan işçilerle buluşmaya ve hep birlikte çözüm yollarını konuşmaya devam edeceğiz.

30 Mart 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this