UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze ve Sarıgazi Emekçileri Madencilere Sahip Çıktı

Gebze

İşçi cinayetlerini durdurmak için birleşme ve mücadele çağrısı yapan Gebzeli işçi ve emekçiler, bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, BMİS, EMEP, ÖDP, BDSP, Bir Umut Derneği, Dersimliler Derneği ve derneğimiz UİD-DER’in katıldığı yürüyüşte, patronların sömürü çarkında yaşamını yitiren işçiler için acı ve öfke ortaya konuldu. “Kaza Değil, Bu Bir Cinayet”, “İşçiler Ölüyor, Sermaye Büyüyor”, “Katillerden Hesap Sorulacak” “Maden İşçisi Yalnız Değildir” sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından basın açıklamasına geçildi. Açıklamanın sonunda şu talepler ortaya kondu:

  • Soma’da işçi katliamının tüm sorumluları derhal yargılanıp en ağır cezalara mahkûm edilmelidir.

  • Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı başta olmak üzere tüm sorumlular istifa etmelidir.

  • Tüm iş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri eksiksiz alınmalıdır.

  • Gerekli önlemleri almayan patronlar cezalandırılmalıdır.

  • Taşeron çalışma yasaklanmalıdır.

  • İSİG kurullarında temsiliyet işçi ağırlıklı hale getirilmelidir.

  • Sendikal örgütlenmenin önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır.

Basın açıklamasının ardından yarım saatlik oturma eylemi gerçekleştirildi. Sloganlarla sona eren eylemde, iş kazalarına ve işçi ölümlerine karşı mücadelenin sürdürüleceği vurgusu yapıldı.

Sarıgazi

Sarıgazi halkı Soma’da yaşanan iş cinayetine karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Sarıgazi Dayanışmasının düzenlediği yürüyüşe derneğimiz UİD-DER’de katıldı. Sarıgazi Vatan İlköğretim Okulunun önünden akşam saat 20.00’de başlayan yürüyüş, Demokrasi Caddesinin başında son buldu. Yürüyüşte yaşanan işçi katliamına karşı öfke sloganlarla dile getirildi. Yürüyüş boyunca “İş Kazası Değil, Bu Bir Cinayet!”, “İşçiler Ölüyor, Sermaye Büyüyor”, “Patronlar İçin Verecek Canımız Yok!”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!” “Katil Devlet Hesap Verecek!”, “Soma Halkı Yalnız Değildir!” sloganları atıldı ve protesto alkışları yükseldi.

Yapılan basın açıklamasında iş cinayetinin sorumlusunun patronlar ve onun sözcüsü AKP hükümeti olduğu belirtildi. Taşeronlaştırmanın, özelleştirmelerin, düşük ücretlerin patronların işçiler üzerindeki sömürüsünü katmerleştiren politikalar olduğu dile getirildi. Ayrıca Soma’da yaşanan katliamın iş cinayetlerinde gelinen son nokta olduğu ve hükümet yetkilerinin istifa etmesi gerektiği, tüm işçi ve emekçilerin yaşanan katliama sessiz kalmayarak iş bırakmaları çağrısı yapıldı.

15 Mayıs 2014


UİD-DER Alanlarda

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this