UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de 15-16 Haziran 1970’ten Metal Direnişi’ne Şenliği

21 Haziranda UİD-DER Gebze temsilciliğimizde 15-16 Haziran 1970’ten Metal Direnişine şenliğimizi gerçekleştirdik. Şenliğimize Türk Metal’den istifa eden çeşitli fabrikalardan işçiler, grevleri devam eden Jokey Plastik işçileri, direnişleri devam eden Tüvtürk işçilerinin yanı sıra, çok sayıda fabrikadan işçi katıldı. Kadınıyla erkeğiyle şenliğimize katılan farklı sektörlerdeki işçiler, 15-16 Haziran ruhunu tüm coşkusuyla yaşadıklarını dile getirdiler. Metal işçilerinin Türk Metal çetesine karşı verdikleri mücadele “Metal İşçileri Onurumuzdur” sloganıyla selamlanırken, aramızdaki grevci ve direnişçi işçiler için hep birlikte “Birleşen İşçiler Yenilmezler!” sloganı atıldı.

Şenliğimizde gerçekleştirilen sunumda, sınıfımızın mücadelesinde bir dönüm noktası olan 15-16 Haziranda işçilerin ilk defa kendi örgütlerine, kendi haklarına, kendi taleplerine sahip çıkmak için kitlesel bir biçimde mücadeleye giriştikleri anlatıldı. O dönem mücadeleci bir sendika olan DİSK’i ortadan kaldırmak için patronlar ve Adalet Partisi hükümeti harekete geçmişlerdi. Ancak işçiler patronların bu saldırısına geçit vermeyerek iki gün boyunca yüzlerce fabrikada üretimi durdurdular. On binlerce işçi görkemli yürüyüşlerle meydanlara aktı. 15-16 Haziran destanını yazan işçilerin ayağa kalkmasıyla korkuya kapılan patronlar İstanbul’dan kaçtılar. Bu görkemli mücadelenin 45. yılına on binlerce metal işçisinin isyanı ile girmemiz, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar işçilerin mücadelesini durduramayacaklarını ortaya koyuyor.

Bursa’da metal işçilerinin yaktığı ateş, metal fırtınasına dönüşerek on binlerce işçiyi etkisi altına aldı. Metal işçileri Türk Metal çetesinden toplu bir şekilde istifa ederek kitlesel eylemler gerçekleştirdiler. Üretimi durdurarak MESS’e ve sermayeye taleplerini kabul ettirdiler. Şenliğimizde yer alan çok sayıdaki metal işçisi coşkuyu arttırarak “Türk Metal İstifa” sloganlarını yükselttiler. İzlenen videolarda metal işçilerinin Türk Metal’den istifa edip mücadeleyi yükselttiği görüntüler büyük alkış aldı. Metal işçilerinin Türk Metal’e karşı başlattığı mücadele için UİD-DER müzik grubumuzun uyarladığı türküler coşkulu alkışlarla selamlandı.

1970’ten 2015’e mücadelenin coşkuyla, inançla, kararlıkla devam ettiğinin anlatıldığı şenliğimizde, aynı zamanda işçilerin mücadele örgütü olan UİD-DER’in 9. kuruluş yıldönümünü kutladık. UİD-DER’in gerçekleştirdiği çalışmaları anlatan video işçilerden büyük alkış alırken, hep birlikte “UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!” sloganı atıldı. Müzik grubumuzu söylediği şarkılar, sınıfımızın mücadelesini anlatan marşlar coşkumuzu kat be kat arttırdı.

Etkinliğimize katılan işçiler duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler:

Türk Metal’den istifa eden işçiler:

Birinci işçi: UİD-DER sayesinde bilinçli, bilgili ve kavgaya hazır bir işçi sınıfı oluyoruz.

İkinci İşçi: Etkinliğiniz süperdi. Türk Metal faşizmini yıkıncaya kadar birlik olmaya ve mücadeleye hep beraber devam etmek dileğiyle.

Üçüncü İşçi: Türk Metal parayla işçileri satın almaya çalışıyor. Satılık değil onurlu işçileriz. Türk Metal İstifa!

Dördüncü işçi: Türk Metal, MESS ve hükümetten oluşan üç başlı ejderhaya başkaldırarak, yıllar sonra baharı metal fırtınayla buluşturarak, 15-16 Haziran 1970’te destan yazan işçi kuşaklarını en iyi şekilde anlamamızı sağlayan metal işçilerine selam olsun!

Beşinci İşçi: Bir metal işçisi olarak bugün çok gururlandım. Artık geleceğe daha ümitle bakıyorum. Yaşasın İşçi Dayanışması! Kahrolsun Türk Metal!

Altıncı İşçi: Türk Metal Türk Metal olalı böyle eziyet çekmedi. Etme bulma dünyası. Mücadeleye devam!

Yedinci İşçi: Gayet güzel bir etkinlikti. Çok teşekkür ederiz. Sizin gibi bir derneğin olması bizlere umut veriyor. Türk Metal’in karşısındayız, pes etmek yok.

Sekizinci İşçi: Destan için bir 45 yıl daha beklemeyelim. İşçi köleliğine karşı direnelim. Sarı sendikayı silelim.

Jokey Plastik İşçisi: Barikatları aşan işçilerin görüntülerini izlediğimde çok gurur duydum. Kendimi o meydanda hissettim.

Jokey Plastik İşçisi: Geçmiş görüntülerde izlediğim Lastik-İş sendikasının önlükleriyle grev gözcüsü olan işçilerin yerinde bugün biz varız. Mücadele devam ediyor.

Tüvtürk İşçisi:15-16 Haziran etkinliği bize çok şey kattı. Birleşen işçiler yenilmezler. Her şey için teşekkürler. Bizleri bilinçlendirdiğiniz için. UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!

Tüvtürk İşçisi: 15-16 Haziran işçi sınıfı için aydınlatıcı bir yol olmuş. Bu ışıktan dünden bugüne işçilerin yol alması açısından bu hareketi bize öğreten sizlere çok teşekkür ederim. Selam olsun ekmeği için direnenlere! Selam olsun sizlere!

22 Haziran 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this