UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebze’de 1 Eylül Yürüyüşü

Gebze’de 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle dünyanın birçok yerinde ve Ortadoğu’da devam eden emperyalist savaşları protesto etmek için Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Eylem UİD-DER, HDP ve EMEP’in de içinde olduğu bir dizi demokratik kitle örgütü ve siyasi parti tarafından organize edildi.

Saat 18.30’da Trafo Meydanında toplanan gruplar kortejler oluşturarak yürüyüşe geçti. UİD-DER’in kızıl korteji kitleselliği ve canlılığıyla dikkat çekti. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda, Ortadoğu’da devam etmekte olan savaşta AKP hükümetinin oynadığı uğursuz role dikkat çekildi. Atılan sloganlarda savaşta payı olan tüm emperyalist güçler ve bu güçler tarafından beslenip büyütülen katil IŞİD çeteleri protesto edildi. Saldırılar karşısında direnen Rojava ve Gazze halklarına dayanışma mesajları gönderildi. Suriyeli göçmenlere karşı son günlerde yükseltilen milliyetçi saldırganlık da protesto edildi.

Yürüyüşün ardından Gebze Kent Meydanında basın açıklaması gerçekleştirildi. Okunan açıklama metninde, 1 Eylül’ün 54 milyon insanın öldüğü 2. Dünya Savaşı’nın ardından bir daha savaşların yaşanmaması temennisiyle Dünya Barış Günü olarak ilan edildiği hatırlatıldı. Ancak emperyalist güçlerin kendi çıkarları için dünyayı kana bulamaya devam ettikleri ifade edildi. Açıklama şu sözlerle devam etti: “Gazze’de, Rojava’da, Şengal’de Ukrayna’da ve dünyanın daha pek çok bölgesinde emekçi halklar katlediliyor. Halkların bugünü, geleceği ve bir arada yaşama umudu yok ediliyor, topraklar kan ve gözyaşı ile sulanıyor. Başta ABD olmak üzere emperyalist güçler petrolün siyahını, doların yeşilini görürken bölge halklarına düşen akan kanlarının kırmızısını ve vahşeti görmek oluyor. Tüm dünyayı sarsan ekonomik kriz derinleşirken rekabet artıyor, bu rekabet nedeniyle yeni çatışma alanları ortaya çıkıyor. Bu rekabet ve çatışmaların bedelini ise emekçi halklar ödüyor.” Açıklamanın devamında IŞİD çetelerinin gerçekleştirdiği katliamlara ve insanlık dışı uygulamalara dikkat çekildi. Çetenin işgal ettiği bölgelerde, kadınları pazarlarda satılan kölelere dönüştürdükleri ifade edildi. Saldırılar nedeniyle göç etmek zorunda kalan halkların adeta soykırımla yok edilmek istendiği belirtildi. Basın açıklaması barış, kardeşlik, özgürlük ve eşitlik için mücadeleyi ortaklaştırma çağrısıyla sona erdi.

Basın açıklamasından sonra yapılan forumda söz alan UİD-DER’li bir kadın işçi, 1 Eylül’ün tarihsel anlamına vurgu yaptı ve dünyayı çıkarları için kana bulayan emperyalistlerin savaş ve barış arasında kurduğu ilişkiye dikkat çekti. Bir işçi kenti olan Gebze’de emek örgütleri olarak sınıf siyaseti adına sağlanan eylem birlikteliğinin devamının gelmesi gerektiğini ifade etti: “Ancak o zaman daha yaşanılası, barış dolu bir dünya özlemimizi, Ortadoğu’daki savaşın son bulması ve tüm inançların ve halkların kardeşçe bir arada yaşaması talebimizi daha gür bir şekilde haykıracağımızı düşünüyorum” dedi.

Forumda söz alan UİD-DER’li bir gıda işçisi, ezen ve ezilenin, sömürenin ve sömürülenin olduğu bir dünyada barıştan söz edilemeyeceğine; işçiler işten atıldığında patronla barıştan söz edilemeyeceğine; yakınlarımız hastanelerden geri çevrildiğinde; çocuklarını okula kayıt yaptıramadığında, evsiz sokakta kaldığında, bir Alevi inancını yaşayamadığında, başörtülü bir kadın başörtüsünü özgürce takamadığında, bir Kürt kendi anadilini konuşamadığında barıştan söz edilemeyeceğine dikkat çekti. Konuşmasının devamında emperyalistlerin kendi çıkarları için gerçekleştirdikleri savaşların ancak işçilerin uluslararası birliği tarafından durdurulabileceğini ifade etti. Konuşmaların ardından UİD-DER müzik ekibi ezgilerini seslendirdi ve eylem sona erdirildi.

2 Eylül 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this