UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebzeli Kadınlar Haykırdı: “Hayatın Her Yerindeyiz Susmayacağız”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde pek çok merkezde kadınlar sokaklara çıkarak şiddete karşı mücadele kararlılıklarını ortaya koydular. Emekçi kadınların bu talebi kimi yerlerde polis şiddeti ile karşılandı. Ancak bu durum kadınların eylemlerini gerçekleştirmelerine mani olmadı. Gebze’de ise Gebze Kadın Platformunun çağrısıyla, bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.


25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde pek çok merkezde kadınlar sokaklara çıkarak şiddete karşı mücadele kararlılıklarını ortaya koydular. Emekçi kadınların bu talebi kimi yerlerde polis şiddeti ile karşılandı. Ancak bu durum kadınların eylemlerini gerçekleştirmelerine mani olmadı. Gebze’de ise Gebze Kadın Platformunun çağrısıyla, bir yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi. Saat 12.00’da Gebze Trafo Meydanında bir araya gelen kitle, buradan Gebze Gölcüönü Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Kortejin en önünde “Flormar Değil, Direniş Güzelleştirir” pankartıyla Flormar işçileri yer aldılar. Kortejde “Yoksulluğa, Sömürüye, Güvencesizliğe Karşı Bir Aradayız”, “Yoksulluğa, Sömürüye, Şiddete Karşı 25 Kasımda Alandayız! Flormar İşçi Yalnız Değildir” pankartları taşındı. Yürüyüş esnasında kadına yönelik şiddeti anlatan konuşmalar yapıldı. “Flormar İşçisi Yalnız Değildir”, “Yan Yanayız, Kol Kolayız, Sermayeye Köle Olmayacağız”, “Kadın, Yaşam, Özgürlük” sloganları atıldı. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan bazı evlerden kadınlar balkonlara çıkıp alkışlarla desteklerini sundular.

Kortejde kadınlar hazırlamış oldukları birbirinden renkli dövizleri de taşıdılar. Kadınların taşıdığı dövizlerin bazıları şöyleydi: “Kadın Yemek Değil Devrim Yapar”, “Zamlara Yoksulluğa Hayır”, “Tecavüzü Aklama, Yargıla”, “Tenceremiz Boş Öfkemiz Dolu”, “Çocuk Susar Sen Susma”, “Hayatın Her Yerindeyiz, Susmayacağız”, “Nafaka, 6284, İstanbul Sözleşmesi Hakkımızdır”, “Kadın Cinayetleri Politiktir”, “Flormar Direnişi Şiddete Karşı Kadınların Çığlığıdır!”

Gölcüönü Meydanına gelindiğinde direnişlerinde 195 günü geride bırakan Flormar işçileri adına Ayşe Öztürk söz aldı. Öztürk, konuşmasında şu hususlara değindi: “Kadına yönelik şiddeti herkes görüyor ve biliyor. Aslında Flormar direnişini şöyle özetlemek gerekiyor: Biz kadınların sokaklarda ve evlerde gördüğümüz şiddetin bir çığlığıdır bu. Evinde dayak yemiş ve işe gelmiş insanların ekmek mücadelesinin büyük haykırışıdır Flormar direnişi. Sizlere çok teşekkür ediyoruz. Kolaylıklar diliyoruz.”

Öztürk’ün ardından 25 Kasım Gebze Kadın Platformu adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu hususlara değinildi: “Ataerkil kapitalist sistemin yarattığı eşitsizlikler, ayrımcılıklar, savaşlar, derinleşerek devam etmektedir. Tüm dünyada devletler, uyguladıkları baskıcı politikalarla kadına yönelik şiddetin boyutlarını ve dozajını arttırmıştır. Böylesi bir gerçekliğin yaşandığı bugün, biz kadınlar ataerkil kapitalizme ve yarattığı şiddetin her türlüsüne karşı; savaşa, tacize, tecavüze, sömürüye, yoksulluğa, haklarımızın yok edilmesine, eşitsizliğe ve gericiliğe karşı bir kez daha alanlardayız.Yaşamın her alanını dönüştürme, şiddetsiz bir dünyayı örme iddiamızla alanlardayız, alanlarda olmaya da devam edeceğiz…Ekonomik kriz bizi işsiz, güvencesiz bırakarak daha fazla yoksullaştırırken her türlü şiddete de açık hale getiriyor. En fazla kadınları etkileyecek esnek, performansa dayalı çalışmayı, emeklilik hakkının gaspını sağlamak istiyorlar. Krizin faturasını bizlere ödetmeye çalışanlara buradan bir kez daha sesleniyoruz: Faturayı krizi yaratanlar ödesin, biz ödemeyi reddediyoruz!” Açıklamanın ardından “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları atıldı.

Basın açıklamasından sonra Flormar direnişçileri için Erik Dalı türküsünden yapılan uyarlama ve türküler çalındı, halaylar çekildi. Halayların ardından “Flormar İşçi Yalnız Değildir” sloganıyla eylem sona erdi.

26 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this