UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gebzeli Metal İşçileri UİD-DER’de Buluştu

Sanayinin lokomotifi olan metal sektöründe çalışma koşulları son derece ağır, ücretler ise her geçen gün düşüyor. Mücadele etmek isteyen metal işçileri, grev yasakları ve işten atmalarla karşı karşıya kalıyorlar. Metal işçileri, bu sorunların çözümlerini tartışmak üzere UİD-DER Gebze temsilciliğinde bir araya geliyorlar. Canlı tartışmalarla örgütlenmenin yolları üzerine birlikte kafa yoruyorlar.

Son olarak 20 Şubatta bir araya gelen metal işçileri, Birleşik Metal-İş üyesi işçilerin grevlerinin AKP hükümeti tarafından keyfi biçimde yasaklanmasının ardından gelişen olaylar üzerine konuştular. Toplantının başlangıcında yapılan sunumda grev süreci, gelinen nokta ve AKP hükümetinin iktidara geldiğinden beri tam 7 grevi yasakladığı aktarıldı. Metal işçilerinin grevinin önemi, greve hazırlık aşamasının önemi ve bugün işçilerin sahip olduğu hakların tamamının 1980 öncesindeki sınıf mücadelesinin ürünü olduğu anlatıldı. Grev sürecinde ortaya çıkan eksikliğin işçilerin taban örgütlüğünün zayıflığı olduğu vurgulandı.

Toplantının ikinci kısmına işçilerin sorularıyla devam edildi. Sorular üzerine tartışmalar yürütüldü. İşçiler fabrikalarda patronlar tarafından bölündüklerini ve bir araya gelmelerinin engellendiğini anlattılar. İmzalanan sözleşmelerde söz haklarının olmadığından bahsettiler. Türk Metal üyesi bir işçi; “geçmişte kazanılan haklara sahip çıkmazsak onlar da elimizden alınacak” diye kaygılarını paylaştı. Canlı geçen tartışmaların ardından metal işçileri yeni bir buluşma için sözleştiler.

23 Şubat 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this