UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Gelecek Neydi?

Zeytinburnu’ndan bir sağlık işçisi

Gelecek, nasıl olacak? Nedendir bilinmez ama (!) bir fikrin sürekli gözümüze sokulmaya çalışıldığı açık. O da şudur, “hiçbir sorun sistemden kaynaklı değil, ya doğa ya teknoloji ya da insanlar suçlu”. “Yaşamak için ne gerekiyorsa yap” temalı filmler ve “her zaman haline şükret” konulu diziler dönüp duruyor. Katlanmayı ve çalışıp zengin olma hayalini alttan altta empoze eden bu entrika yüklü diziler reyting rekorları kırıyor. Taciz, tecavüz, karısının üzerine kuma getirmek gibi sorunlar da bu diziler aracılığıyla çaktırmadan meşrulaştırılıp, şirinleştirilip sunuluyor. Toplumsal yozlaşmanın her alanda vuku bulduğu ve insanın insan kalmasına izin verilmeyip ahlâki değerlerin azgınca çürütüldüğü bir çağın içinde yaşıyoruz artık.

Dünyanın sayılı zenginlerinden olan Bill Gates ise “gelecek çok güzel olacak” diyerek, “karamsarlara aldırmayın” şeklinde telkinde bulunuyor. Afrika bölgesinde yaptığı “hayırseverlik” işlerini de bir video ile gösteriyor. Teknolojinin ilerlemesiyle geleceğin daha güzelleşeceğini vurguluyor. Teknolojinin hayatımızdaki yeri ve önemini yadsımak doğru değildir. Geleceğin teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırıp bugünün imkânsızlıklarının çoğunu ortadan kaldıracağı da açıktır. Ama teknolojinin insanlığın ya da emekçilerin çıkarına ilerleyeceğini düşünmek saflıktır. Bill Gates’in senaryosunun sınıfsal bir pencereden yansıdığını bilmeliyiz. Burjuvazi ve işçiler farklı hayatları aynı dünya üzerinde yaşıyor. Ekmek derdi ile hayatını heba eden biz işçilerin gelecek umutlarını “tazeleyen” bu burjuvaların aksine, kapitalizm var olduğu sürece onların gelecek senaryolarında azgınca sömürülen ve hiç görülmeyen bir sınıf olarak kalacağız. Yani işçi olarak…

Onlara göre insanlığı güzel bir gelecek bekliyor olabilir. Oysa gerçeklik farklıdır. Zaten burjuvaların bir kısmı da bunu dillendirmektedir. Gerçekten insanlığın yararına şekillenecek bir gelecek filmi, burjuvaların çektiklerinden bir hayli farklı olacaktır. Bu film, tek bir kişinin değil kitlelerin kahramanlığıyla ezilenin ezeni dünyadan silip süpürdüğü bir senaryoya sahip olacaktır. Kurtuluş filminin senaryosu da oyuncuları da bellidir, artık “motor” demek zamanıdır!

9 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this