UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Genel-İş Taşeron İşçilerin İşten Çıkarılmasını Protesto Etti

Taşerona kadro düzenlenmesinde güvenlik soruşturması, arşiv taraması gerekçesiyle eski hükümlülerin ve binlerce işçinin kadro dışı bırakılması, DİSK-Genel-İş Sendikası tarafından Kadıköy’de yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi.

Kadıköy Belediyesi önünde bir araya gelen Genel-İş üyeleri adına basın açıklamasını Genel-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Tanyeri gerçekleştirdi. Tanyeri, sendikaların ve taşeron işçilerin görüşü alınmadan bir KHK ile uygulamaya geçirilen taşerona kadro düzenlemesinin, taşeron işçilerin işten atılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir uygulamaya dönüştüğünü ifade etti.

Belediyelerde çalışan taşeron işçilerin kadrolu işçi haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çeken Tanyeri, hükümet sözcüleri ve Çalışma Bakanının sınavların formalite olacağı yönündeki açıklamalarına rağmen uygulamada birçok işçinin bu sınavlarda elendiğini söyledi.

Tanyeri, 2 Nisandan itibaren güvenlik soruşturması sonuçlarının kamu kurumlarına gönderilmeye başlandığını, siyasi iktidardan farklı düşünen ve düşüncesini dile getiren, ailesinde ve akrabalarında iktidar tarafından “sakıncalı” bulunan binlerce işçinin, gerekçesi açıkça belirtilmeden sadece “geçişiniz uygun bulunmamıştır” yazısıyla işten çıkarıldığını anlattı. 696 sayılı KHK’ya sonradan eklenen düzenlemeyle eski hükümlülerin kadroya geçişleri kamu kurumlarının inisiyatifine bırakılırken, belediyelerin bu düzenleme dışında bırakılmasının açıkça ayrımcılık olduğunu ifade etti. Tanyeri, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Tüm taşeron işçilere ayrımsız, şartsız kadro talebimizi bir kez daha buradan haykırıyoruz ve mücadelemizi zaferle sonuçlandırana, işten atılan işçi arkadaşlarımızı tekrardan işbaşı yaptırana kadar mücadelemize devam edeceğimiz sözünü bir kez daha veriyoruz.

Zafer Direnen Emekçinin Olacak!

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!”

5 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this