UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Grev Yasaklarına HAYIR!

Gebze’den bir kadın işçi

Günün ilk ışıklarından gecenin kör karanlığına dek çalışan biziz. Fabrikalarda, atölyelerde, tezgâh başlarında alın teri akıtan biziz. Bizim ellerimizin üzerinde yükseliyor tüm zenginlik. Gücümüz işte tam da buradan geliyor, dünyadaki tüm güzellikleri üreten ellerimizden. Üretimden gelen gücümüzle var ediyoruz hayatı. Bu gücün farkında olan patronlar sınıfı ve onların hükümetleri, gücümüzü zayıflatmak, mücadelemizi ezmek, direnişimizi kırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ağır çalışma koşullarına, kölece çalışmaya, düşük ücretlere, yoksulluğa “artık yeter!” deyip ayağa kalktığımızda, kendi gücümüzün farkına vardığımızda mücadelemizin önüne geçmeye çalışıyorlar. Üretimden gelen gücümüzü kullandığımızda, yani grev yaptığımızda “milli güvenliği bozucu nitelikte” diyerek grevimizi yasaklıyorlar. Son 14 yılda grevlerin ertelenmesi, yani fiilen yasaklanması hükümetin her seferinde patronların imdadına yetiştiğinin bir göstergesi durumunda.

  • 1 Temmuz 2003’te, Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de, grev, hükümet tarafından “milli güvenliği bozucu” olduğu gerekçesiyle ertelendi.
  • Kristal-İş Sendikası’nın 9 Aralık 2003’te başlayacağı ilan edilen Şişecam grevi, Bakanlar Kurulu tarafından “milli güvenliği tehlikeye attığı” gerekçesiyle, daha başlamadan, 60 gün süreyle ertelendi. Danıştay’ın ertelemeyi iptal kararının ardından Kristal-İş Sendikası 30 Ocak 2004 tarihinde Şişecam grubu işyerlerinde greve başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan 11 Şubat 2004 tarih ve 2004/6782 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Şişecam grevi “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü” için ikinci kez ertelendi.
  • Lastik-İş Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanan Goodyear, Türk Pirelli ve Brisa lastik fabrikalarında aldığı grev kararı Bakanlar Kurulu tarafından, “milli güvenliği bozucu nitelikte” görülerek 21 Mart 2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararname ile 60 gün süreyle ertelendi.
  • 1 Eylül 2005’de Türkiye Maden-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Erdemir Madencilik A.Ş.’de grev, “milli güvenliği bozucu olduğu” gerekçesiyle ertelendi.
  • 27 Haziran 2014’te 5 bin 800 işçinin Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gün sürdürdüğü grev, “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi.
  • 21 Temmuz 2014’te ise Bakanlar Kurulu, Çöllolar Kömür Sahası işyeri ile Çayırhan Kömür İşletmesinde Türkiye Maden İşçileri Sendikası tarafından alınan grev kararını, “genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu” nitelikte gördüğünden 60 gün süreyle erteledi.
  • BMİS üyesi 15 bin metal işçisi 29 Ocak 2015’te 10 kentte 22 fabrikada greve çıktı. Ancak Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) talebiyle ertesi gün grev, Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün ertelendi.
  • 18 Ocak 2017’de Asil Çelik işçilerinin grevi Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün ertelendi.
  • BMİS’in örgütlü olduğu GE Grid Solution, ABB Elektrik, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik işletmelerine bağlı fabrikalarda, 20 Ocak 2017’de 2200 Birleşik Metal-İş üyesi işçinin grevi aynı gün Bakanlar Kurulu kararıyla “milli güvenliği bozucu” nitelikte olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelendi.

Yasaklar nedeniyle işçiler adeta hak arayamaz hale getiriliyor. Grev hakkı “ıvır zıvır” olarak görülüyor, işçilerin en ufak hak arama çabalarının dahi önüne geçilmeye çalışılıyor. Kısa bir süre önce peş peşe grevi yasaklanan metal işçilerinin öfkesi hâlâ çok taze. Eğer grev yasaklarına ve sendikal baskılara karşı mücadele yükseltilmezse, patronların ve hükümetin yasakçı tutumu devam edecek. Bir süre sonra yapılması planlanan referandumun fabrikalarda tartışıldığı şu günlerde, en temel haklarımıza yönelik saldırıları unutmayalım. Yasakların aşılması, baskıların son bulması için, göz boyamayla, yalanla-dolanla, baskılarla, bize dayatılanı kabullenemeyelim. Örgütlenerek mücadele azmimizi ve cesaretimizi yükseltelim! İşçi sınıfının geleceği için doğru tutumu hep birlikte gösterelim! Grev Yasaklarına Hayır! Sendikal Baskılara Hayır! Kıdem Tazminatının Fona Devredilmesine Hayır!

9 Şubat 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this