UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Grevci THY İşçilerinin Yanındayız!

Sefaköy’den bir grup işçi

Grevin ilk gününden bu yana polis ablukasına alınan Atatürk Havaalanı’nda, grevci işçilerin sesleri yankılanıyor. Grev başladığından bu yana THY işçilerini yalnız bırakmayan biz UİD-DER’li işçiler, sınıf dayanışmasını büyütmek ve yaygınlaştırmak için çaba sarf ediyoruz. 

Çeşitli işyerlerinden UİD-DER’li işçiler olarak grevdeki THY işçilerini sık sık ziyaret ediyoruz. Greve aileleriyle, çocuklarıyla katılan işçilerin sıcak merhabalarıyla karşılanıyor, sohbetler ediyoruz. Grevci işçiler öfkeyle hükümetin, patronların grevi nasıl kırmaya çalıştığını, grevi işlevsiz kılmak için kamuoyunu nasıl yanlış bilgilendirdiğini anlatıyorlar. THY yönetiminin baskılarına dayanamayıp çalışmaya devam edenlerin pişmanlıklarını da örneklerle aktardılar. Kadın ve erkek işçiler bu grevi nasıl sahiplendiklerini, kendi yaşadıklarını anlattılar. Beraberce bundan sonra üzerimize düşen görevleri, neler yapabileceğimizi konuştuk. Sohbetlerimiz, birleşen işçilerin tüm saldırıları püskürtebildiği üzerine yoğunlaştı.

THY’de yönetimin işçileri daha da azgınca sömürebilmek için sendikayı etkisizleştirmeye, işçileri örgütsüzleştirmeye çalıştığını bilen mücadeleci işçiler, greve dört elle sarılıyor. Çocuklarına saygıdeğer, onurlu bir yaşam bırakmak için greve çıktıklarını söyleyen işçilerin mücadelesi patronları korkutmaya devam ediyor. Grevin ilk saatlerinden bu yana, tüm işçilere gönderilen mesajlarla, yapılan aramalarla greve gerek kalmadığı, sendikayla anlaşmanın sağlandığı yalanlarını söyleyen işveren, yalanlarına ve baskılarına devam ediyor. Sefer sayılarını azaltarak grevden etkilenmemiş gibi görünmeye çalışan THY yönetimi, diğer yandan da sendikayı uzlaşmaya, sözleşmeyi imzalamaya çağırıyor. İşçiler tüm yalanlara, kara propagandaya, baskılara rağmen mücadele ediyorlar.

THY grevcileri, tüm işçileri grev coşkusuna ortak olmaya, dayanışmayı büyütmeye çağırıyor. Birleşen işçiler yenilmezler!

21 Mayıs 2013


...önceki
Nikbinlik
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this