UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Grevlerimizi Yasaklayan İktidara HAYIR Diyoruz!

Gebze’den bir metal işçisi

Merhaba işçi arkadaşlar. Ben bir metal fabrikasında çalışıyorum. Hatırlayacak olursak 18 Nisan günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ortağı Bahçeli, bir görüşme yaparak erken seçim kararı aldı. Her zaman “seçimler zamanında yapılacak, bu işi sulandırmayın” diyen iktidar, bir kez daha söylediklerinin tersini yaptı. Haliyle bu olup bitenler ve seçim havasının esiyor olması çalıştığım fabrikada da önemli bir gündem oluyor. Fabrikanın büyük bir çoğunluğunun gündeminde seçimler var. Pek çok işçi arkadaşımla seçimler hakkında konuşuyorum. Sohbet ettiğim arkadaşlarımın çoğunluğu “artık yeter, bu gerilimden bıktık, hani her şey düzelecekti? Söylediklerini yapmadılar” diyorlar ve bu iktidara oy vermeyeceklerini söylüyorlar.

Sohbet ettiğim arkadaşlarım arasında en son konuştuğum Yunus Usta çok önemli bulduğum bir açıklama yaptı. “Usta, herkes seçimler hakkında konuşuyor, sen ne düşünüyorsun?” diye sorduğumda Yunus Usta şöyle söyledi: “Şimdi açıkça söylemek gerekirse ben AKP’ye iki dönemdir oy veriyorum. Ondan önce de başka partilere oy verdim, AKP’ye en çok da oy vermemin nedeni, büyük ülkelerin hep Türkiye’nin karşısında olması, ABD, AB, Batı hep Erdoğan’a karşı, bu yüzden destek vermek lazım, dedim ve oyumu AKP’ye verdim. Ama şimdi çok şüphelerim var. Birçok gerilimi de ne yazık ki AKP yapıyor. Hiç yokken askerlerimiz ölüyor. Yani bizim hayatımızda değişen bir şey olmadı. Şimdi bakıyorum bu mağdur görülenler çok zenginleşti, biz yine üç kuruşun peşindeyiz. Bu sefer vermeyi düşünmüyorum. Benim en çok zoruma giden ve artık AKP’ye oy vermememe sebep olan şey de bu hükümet herkesten çok patronların yanında oluyor. İşçinin hep karşısında, ben sana oy verdim ama sen kalkıp patronların yanında yer alıyorsun, bu böyle gitmez. Nasıl dersin ‘biz OHAL’i işçi grevlerini bastırmak için kullanıyoruz’ diye? Bizim ekmeğimizle oynamak kul hakkına girer, bunlar artık çok değişti. Bu yüzden bir daha bu iktidara oy vermeyi düşünmüyorum.” Ben de “Usta gerçekten çok doğru düşünüyorsun, bunların bir daha gelmemesi gerekiyor, yoksa gittikçe gerilere gideriz” dedim.

Yunus Usta gibi düşünen işçilerin sayısı hiç de az değil. Çok haklı, gerekçeler ve doğrular ortada. Şimdiye kadar bir tek zenginleşen, patronlar ve AKP’ye yaranan simsarlar oldu. Biz işçiler ise günden güne yoksullaşıyoruz. Bir metal işçisi olarak defalardır anayasal hak olan grev hakkımızı kullanamıyoruz, sürekli yasaklanıyor. Grevlerimizi yasaklayan ve haklarımıza el koyan bu iktidar artık gitmeli. Biz metal işçileri olarak grevlerimizi yasaklayan bu iktidara HAYIR diyoruz!

28 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this