UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

GSS Tarifesi

Ankara’dan eğitim işçisi

Merhaba dostlar

“Her şeyin başı sağlık” değil mi? Peki kapitalist sistemde bunun karşılığı nedir? Peki, GSS (Genel Sağlık Sigortası) uygulaması ne kadar sağlıklı?

Ben üniversite mezunu ve sigortasız çalışan bir eğitim işçisiyim. Geçenlerde yaşadığım bir rahatsızlıktan dolayı devlet hastanesine gittim. Görevli arkadaşa sıra almak için kimliğimi uzattım. Görevli ekrana ücret yansıdığını, borcu ödedikten sonra muayene olabileceğimi söyledi. Şaşırmıştım çünkü birkaç gün önce SGK’dan durumumu sorgulatmıştım ve oradan bana GSS’den faydalandığım söylenmişti. Bu durumu hastanedeki görevliye söyledim. Ancak bana borcumun olabileceğini, bu durumda da borcumu yapılandırmadan ya da ödeyip kapatmadan sağlık hakkından ücretsiz yararlanamayacağımı söyledi. Fakat aklımın ve mantığımın almadığı sorun şuydu: GSS borcum o anda bile birikmeye devam ettiği halde ben burada artı bir ücret ödeyerek muayene olmak zorundayım. Yani bir yandan size “GSS’den yararlanıyorsunuz” diyorlar ve borçlanmaya devam ediyorsunuz, diğer yandan hastane, borcunuzu ödemediğiniz için ekstra bir ücret istiyor.

Bir taraftan devlet sizin fikrinizi sormadan ya da rızanızı almadan zorunlu bir sağlık sigortası dayatıyor. Kapsamına girmezseniz yine de borçlanıyorsunuz. Diğer taraftan hastane farklı bir tarife uygulayarak sizden ücret istiyor. Sonra caddelerde kocaman reklam panolarında, GSS’den yararlanıp sağlıklı, mutlu pozlar veren insanları izliyorsunuz! İnsanın içinden o an “acaba bana özel tarife mi uyguluyorlar?” diye sorası geliyor.

Hayır! Bizim bu yalanlara, bu tarifelere karnımız tok. Egemenler insanları soymak için türlü bahaneler uydurdular, uyduracaklar da. Biz bu yalanları onların yüzüne vurmasını bilmeliyiz. Bu tarifeler bana, sana özel değil. Bu kazık hepimize atılıyor. Bu nedenle de hep bir arada durmalı, sorunlarımıza çözüm yolları bulmalı, bizi aptal yerine koyanların düzenini başlarına geçirmeliyiz. Örgütlenmeli, örgütlemeliyiz.

31 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this