UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Güney Kore’de Hyundai Motor İşçileri Grevde

Güney Kore’de yedi ayrı fabrikasıyla dünyadaki en büyük entegre tesislerinden birine sahip Hyundai Motor’da işçiler, ücretlerin yükseltilmesi için aldıkları grev kararını kısmi olarak uygulamaya soktular. 51 binden fazla sendikalı işçi, toplu sözleşmede yer alan taleplerinin karşılanması için 5 Aralık itibariyle 4-6 saatlik iş bırakma eylemine başladılar. Önümüzdeki hafta ise iş bırakma eylemi 6-8 saate çıkarılacak.

Güney Kore’nin liman kenti Ulsan’daki 5 üretim tesisinde gerçekleştirilen iş bırakma eylemi sonucu 43 bin araç üretilmedi. Şirket yönetiminin, işçilerin ücret artışı ve ikramiye taleplerini karşılamayı reddetmesi üzerine sendika ile yapılan 36’ıncı görüşme de uyuşmazlıkla sonuçlandı. Sendika, aylık temel ücretlere 154,883 won (142 dolar) zam yapılmasını ve şirketin 5,72 trilyon won olan net yıllık kârının %30’unun ikramiye olarak işçilere dağıtılmasını talep ediyor. Şirket yönetimi ise, aylık ücretlere 42,879 won zam yapmayı ve toplam iki aylık ücret ile 1 milyon won tutarında ikramiye ödemeyi teklif ediyor.

Toplu sözleşme görüşmelerinin 37’ncisi 7 Aralıkta yapıldı ancak anlaşmazlık çözülemedi. Bu yıl içinde Hyundai işçilerinin yaptığı grevlerin patronlara 800 milyar won değerinde üretim kaybı yaşattığı tahmin ediliyor. Hyundai işçileri, taleplerinin karşılanmasında kararlı olduklarını ve eylemlerine devam edeceklerini belirtiyorlar.

11 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this