UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Günlerin Bugün Getirdiği Zulüm ve Sömürü!

Gebze’den bir kadın işçi

Merhaba işçi ve emekçi kardeşlerim. Öyle büyük bir aileyiz ki milyonlarca kardeşimiz var bu koca cihanda. Her birimiz sabahın erken saatlerinde kalkıp ekmeğinin peşine düşer. Günün sabahından akşamına, kimi zaman gecesinden gündüzüne dek çalışır durur kan ter içinde. Öyledir ki esas derdimiz kira, faturalar, çoluk çocuğun masrafı ve mutfak masrafı. Her şeyi parayla çözeceğimizi zanneder daha çok mesailer, ek işlerle geçiririz ayları yılları. Oysa en büyük eksikliğimiz koca bir işçi sınıfı olduğumuzun farkında olmamamızdır.

Tepemizdekilerin, patronların en çok hoşuna giden de budur herhalde. Biz işçileri örgütsüz dağınık görmekten büyük sevinç duyuyor olmalılar. Hatta yan yana geldiğimizde fitne fesat karıştırıp işin içine, bizi bölebilmek için ellerinden geleni ardlarına koymazlar. Medyayı kullanıp, haklarını almak için greve çıkan işçileri terörist, bozguncu ilan ederler. Kısa bir süre önce grevlerimizi yasaklamadılar mı? Hayat pahalılığı ortada… Asgari ücretle geçinmek imkânsız... Birazcık zam istemeye gör, açgözlü hainler olup çıkıveririz. İş güvenliğini masraf görüp gerekli güvenliği almazlar çünkü yitip gidecek olan bizim hayatlarımızdır. Onların umurlarında mı Ayşe’nin parmakları kopmuş, Hüseyin ağabeyin artık eli tutmuyor, Soma’daki işçi kardeşlerimiz artık yaşamıyor, umurlarında mı? Bunları zerrece düşünmedikleri kesin. Bu korkuyu atacak, bozguncunun, açgözlünün kim olduğunu onların gözüne gözüne sokacak olan bizleriz kardeşler. Biz, alın teriyle 365 gün çalışan işçiler!

Önümüzde 1 Mayıs var kardeşler. 1 Mayıs, dünyanın bütün işçilerinin kalplerinin meydanlarda aynı anda attığı gündür. Uğrunda mücadeleler verilerek kazanılmış, 8 saatlik çalışma hakkı elde edilmiş, bedeller ödenmiş bir gün. Bizim günümüz kardeşler. Kazanılmış haklarımıza sahip çıkma günü, elimizden almak istediklerine dur demek günü, savaşlara hayır deme günü, bu sömürü düzeninin karşısında dimdik durma günüdür. 1 Mayısımıza sahip çıkalım, bu karanlık gidişe dur demek için el ele, kol kola, hep birlikte haykıralım:

Kahrolsun kapitalist sömürü düzeni!

Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

29 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this