UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Güvenli ve Sağlıklı Yarınlar için Mücadeleye, 1 Mayıs’a!

Bir grup inşaat işçisi

İnşaat sektöründe çalışan taşeron işçiler olarak yaşadığımız sorunları paylaşmak istiyoruz. İş kazalarının en sık yaşandığı sektörlerden biridir inşaat sektörü. Ama yeterli iş güvenliği önlemleri alınmıyor. Çalıştığımız şantiyede de benzer durumlar var. Herhangi bir denetlemede gösterebilmek için eldiven, baret gibi iş güvenliği kıyafetlerinin verildiğine dair evrak imzalattırıyorlar. Ama ya bu kıyafetleri hiç vermiyorlar ya da daha önce çalışan işçilerin kullanılmış kıyafetlerini veriyorlar. Yine işçi sağlığı ve iş güvenliği eğitimi almadığımız halde eğitim verildiğine dair evrak imzalatıyorlar.

İş güvenliğinin haricinde de yemek, barınak gibi temel ihtiyaçlarımız konusunda ciddi sorunlarımız var. Yemekler çok kötü, yenilemeyecek durumda. Yemekhane, kaldığımız konteynırlar, banyo ve tuvaletler insan sağlığına uygun değil. Temiz ve hijyenik değil. Köpeği bağlasanız kaçıp gider. İki kişilik konteynırlarda kimi zaman on kişi kalıyoruz. Ücretlerimiz de düşük. Geçmişteki alım gücümüzle bugünkü bir değil. Haftanın yedi günü çalışıyoruz. İşe gitmediğimiz gün sigorta primimiz ödenmiyor.

Büyük bir kısmımız ailelerinden uzakta, gurbetçi olarak çalışıyoruz. Bu yüzden de bu kadar sorun yaşamamıza rağmen örgütlü hareket edemiyoruz. Büyük kısmımız “işten atılırsam ne yaparım, nerede kalırım, aileme nasıl para gönderirim” diye düşünüyor. Bu korkuyu aşmamız gerekiyor. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Hafta tatilimizin olmasını istiyoruz. Sağlıklı koşullarda yaşamak istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır sağlıklı, hijyenik barınaklar, yemekhaneler istiyoruz. Bu taleplerimizle birlikte 1 Mayıs’a iş kıyafetlerimizle birlikte katılmak istiyoruz.

İşçilerin örgütlüğü için UİD-DER çatısı altında birleşelim!...önceki
Tahterevalli
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this