UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UPS direnişiİçerik yayınları

(01.02.2011)
Direnişimiz 271 gün sürdü. 271 gün boyunca patronun bütün saldırılarına, karalamalarına ve karşılaştığımız bütün maddi ve manevi zorluklara rağmen direncimizden ve kararlılığımızdan bir şey kaybetmedik. Direnişimiz boyunca sendikaların ne kadar önemli olduğunu gördüm. Uluslararası destek eksik...
(11.01.2011)
Kurtköy UPS Aktarma Merkezine birçok kez otostopla gitmek zorunda kaldım. UPS otoban kenarında, etrafında yerleşim yeri olmadığından toplu taşıma aracı da yok. O bölgede çalışan işçiler, işyerlerine servislerle gidip geliyorlar. Ben UPS Kargo’ya gitmek için Orhanlı Nakliyeciler durağında iniyor ve...
(04.01.2011)
Bu direnişte öne çıkan diğer bir faktörse yurtdışındaki UPS işçilerinin bize vermiş oldukları destek. UPS gibi uluslararası tekellerin uluslararası dayanışma olmadan geri adım atmasının ne kadar zor olduğunu yaşayarak gördük. İşçilerin uluslararası dayanışması ve UPS direnişçilerinin kararlı...
(09.12.2010)
Avrupalı UPS işçilerinin sendikalarının üye olduğu ITF'nin tüm çağrılarına ve uyarılarına rağmen, UPS patronu işyerine sendikanın girmesine engel olmaya, bu konuda ısrarcı olan işçileri işten çıkarıp gözdağı vermeye devam ediyor.TÜMTİS’in de üyesi olduğu ITF, ETF ile birlikte, UPS işçileri için...
(28.11.2010)
TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan UPS Kargo işçilerinin direnişinin 205. gününde sınıf dayanışmasının anlamlı bir örneği yaşandı. Mahmutbey'de direnişte olan işçilerle dayanışma için UİD-DER, DAD-DER, BTS ve Hava-İş’in birlikte yaptırmış oldukları çadır işçilere teslim edildi.
(09.11.2010)
UPS işçileri 180 günü aşkın direnişteler. Taşeron işçilerin kadrolu işçilerle eşit haklarla sendikalı olarak işlerine geri dönmesi için mücadele veren UPS işçileri, beraberlik içinde “ya hepimiz, ya hiçbirimiz” diyerek direnişlerini sürdürmekteler.
(05.11.2010)
UİD-DER Aydınlı temsilciliği olarak Kurtköy’deki UPS direnişini geçtiğimiz cumartesi günü ziyaret ettik. Bilindiği üzere uluslararası bir kargo şirketi olan UPS kargoda, sendikalaşma haklarını kullandıkları için işten atılan işçiler direnişe başlamışlardı.
(03.11.2010)
24 Ekim Pazar günü UİD-DER İşçi Tiyatrosu Topluluğunun düzenlemiş olduğu “İşçiden işçiye, işçinin diliyle” isimli tiyatro gösterimine katıldık. Her şey çok güzeldi. Oyunlar başlamadan önce çeşitli direnişlerden gelen işçi kardeşlerimiz kendi süreçlerini anlattılar. Hepsinin vurgusu aynıydı:...
(17.10.2010)
UPS işçilerinin haklı mücadelesine 10 Ekimde verilen uluslararası destekten bir hafta sonra bu kez futbolsever taraftar grupları ve işçi örgütleri UPS işçileriyle dayanışma eylemi gerçekleştirdiler. Sloganlı, alkışlı, tezahüratlı yürüyüş Galatasaray’dan Taksim’e kadar devam etti.
(12.10.2010)
UPS direnişinin 158. gününde, Mahmutbey Aktarma Merkezi önünde enternasyonal işçi dayanışmasının güzel bir örneği sergilendi. UPS işçileri, çeşitli ülkelerden gelen ITF ve ETF'ye üye sendika temsilcilerini direniş alanında coşkuyla karşıladılar.
(05.10.2010)
Direnişteki UPS işçilerini ziyarete gittiğimde, çeşitli futbol takımlarının formalarını taşıyan bir taraftarlar grubunun direnişçi işçileri ziyarete geldiğini gördüm. Ortalık birbirinden farklı takımların taraftarlarının renk cümbüşüne dönmüştü.
(01.10.2010)
UİD-DER’li arkadaşlarla UPS direnişini ziyaret ettik. Ben o gün işçilerin birlik olduklarında nasıl da haklarını aradıklarına şahit oldum. Artık anlıyorum ki işyerimde sorunlarımın çözümünün tek çaresi, çalıştığım işçi arkadaşlarla birlik olup patronun karşısına hep birlikte çıkmakmış!
(22.09.2010)
UPS kargo işçileri olarak yaklaşık 7 ay önce başlattığımız sendikalaşma çalışmalarımız, Nisan ayında UPS yöneticilerinin sendikalaşan bizleri işten atmasıyla direnişle sonuçlandı. 130 gündür UPS kargo işçileri olarak hakkımız olan sendikanın işyerine girmesi için mücadele ediyoruz.
(21.09.2010)
Direniş çadırına vardığımda başka ziyaretçileri de vardı. Hem de çok uzaklardan gelmiş bir ziyaretçi. Eylül ayı içerisinde dünyanın 154 ülkesinde işçiler iki kez direnişteki UPS işçi kardeşleri için iş durdurma, iş yavaşlatma gibi dayanışma eylemleri yaptılar.
(21.09.2010)
Bugünlerde dilimize hep UPS işçileri dolanıyor. Yaklaşık 135 gündür direnişteler. Geçen gün arkadaşın birine maille bir şey yolladım ama gitmemiş. Başka bir arkadaşa, yolladığım gitmemiş dediğimde şöyle söyledi: “Gelmez tabii kargo işçileri direnişte deseydin!”
(20.09.2010)
UPS işçileri direnişlerinin 134. gününde UPS Genel Merkez binasının önünü bayram yerine çevirdi. Davul zurna eşliğinde direnişçi işçiler, aileleri ve sınıf kardeşlerine desteğe gelen işçilerden oluşan kocaman bir halka oldu.
(20.09.2010)
UPS Kargo'da işçilerin çalışma koşulları, sosyal hakları ve aylık ücretleri her ülkede farklılık gösteriyor. Bu firmanın birçok ülkedeki işçilerinin aksine Türkiye gibi ülkelerdeki işçileri zor koşullarda, düşük ücretlerle ve sendikasız çalıştırılmakta.
(16.09.2010)
Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu, 1 ve 15 Eylül günlerini UPS işçileriyle Küresel Eylem Günü ilan etmişti. UPS yönetimiyle yapılan dolaylı görüşmelere rağmen, sorunun çözümüne dair somut bir adım atılamadığı için UPS işçileri taleplerini çeşitli eylem alanlarında yinelemeyi sürdürüyor...
(11.09.2010)
7 Eylül Salı günü UİD-DER’li işçiler, işten atılan Brillant işçileri, vardiyadan çıkan veya vardiyaya gidecek Brillant ve Gez Deri işçileri olarak UPS işçilerini ziyaret ettik. “UPS İşçisi Yalnız Değildir” sloganı ile direnişteki kardeşlerimize merhaba dedik.
(09.09.2010)
Bizler hakkını arayan BRİLLANT işçileri olarak, 7 Eylülde UPS işçilerini ziyaret ettik. Bizlerle birlikte, deri sektöründen işçi arkadaşlarımızın da gelmesi ve UİD-DER’li arkadaşlarımızın katılımı sonucu anlamlı bir ziyaret gerçekleştirmiş olduk.
(08.09.2010)
1 Eylülde, dünyanın dört bir yanında işçiler, Türkiye’de sendikalaştıkları için işten atılan UPS işçileriyle dayanışma eylemleri düzenlediler. Bu eylemlerde, UPS işçilerinin işe geri alınmaları, UPS patronunun sendika karşıtı tutumundan vazgeçmesi ve bu haksızlıklara son verilmesi talepleri...
(04.09.2010)
Direnişçi işçiler 120 günden bu yana haklı mücadelelerini duyurmak ve destek toplamak için çalıştılar. Farklı işkollarında direnişe başlayan sınıf kardeşlerine dayanışma ziyaretlerinde bulundular, onlarla ortak eylemler yaptılar.
(04.09.2010)
1 Eylülde UPS işçilerinin uluslararası dayanışma eylemine katıldık. Yürüyüş başlamadan evvel direnişteki işçilerle küçük sohbetlerimiz oldu. Direnişçi işçilerden Şükrü Amca uluslararası dayanışmayı ve direnişin son durumunu şöyle değerlendirdi.
(02.09.2010)
ITF, Mexico City’de gerçekleşen kongresinde aldığı karar uyarınca 1 ve 15 Eylül günlerini Türkiye’deki UPS işçileriyle Küresel Eylem Günü ilan etmişti. 154 ülkede örgütlü olan ITF, üye sendikalara 1 ve 15 Eylül günlerinde UPS işçileriyle dayanışma eylemlerinin yükseltilmesi çağrısında bulundu.
(02.09.2010)
Mersin limanında TÜMTİS’te örgütlü olan liman işçileri, 1 Eylül günü vardiya çıkışında servislerle Mersin Toptancılar Sitesi içinde yer alan UPS önüne geldiler. Sınıf dayanışması açısından oldukça anlamlı olan bu dayanışma eyleminde UİD-DER'li işçiler olarak bizler de yer aldık.
(02.09.2010)
Tuzla ve Gebze temsilciliği olarak UPS direnişindeki arkadaşlarımızı ziyarete gittik. Direniş alanına vardığımızda arkadaşlarımızın gözlerindeki mutluluğu görebiliyorduk. Böylece onların yalnız olmadığını sloganlarımızla her gittiğimizde haykırıyoruz.
(20.08.2010)
17 Ağustosta UPS işçileri, Mahmutbey Aktarma Merkezi önünde bir basın açıklaması yaptılar. Dünyanın dört bir yanından gelen destekçiler yaptıkları konuşmalarda, UPS işçilerinin kazanımının tüm işçilerin kazanımı olduğunu ve her zaman işçilerin yanlarında olacaklarını, her tür desteği vereceklerini...
(17.08.2010)
Uluslararası kargo devi UPS’nin Mahmutbey, Kurtköy, İzmir ve Ankara’daki şubeleri önünde direnişte olan TÜMTİS üyesi işçiler, mücadelelerinin 100. günü vesilesiyle bir dayanışma gecesi düzenlediler. Dayanışma gecesinde direnişçi işçileri sınıf örgütleri yalnız bırakmadı.
(17.08.2010)
UİD-DER Aydınlı temsilciliği olarak Kurtköy’deki UPS işçilerini ziyaret ettik. Direniş yerinde yeni atılan işçiler vardı. Coşku, direniş ve inat UPS direnişçilerinin gözlerindeki parlaklıktan anlaşılıyordu. Bizleri çadırlarına davet ettiler ve çay ikramıyla sohbetimize başladık.
(15.08.2010)
Direnişimizin 100. gününde yaptığımız dayanışma şenliği oldukça anlamlıydı ve bu şenlik bize moral verdi, bizi güçlendirdi. 100 günden fazladır Mahmutbey’de, Kurtköy’de, İzmir’de ve Ankara’da toplam 142 işçi olarak hak alma mücadelesi veriyoruz.
UPS direnişi

Kampanyalar

Emekçi Kadınlar Mücadeleye
Mülteci Emekçiler Sınıf Kardeşimizdir!
Fumiaki Hoşino’ya Özgürlük
Kore’de Sendikal Baskılara Son
Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!
İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!
Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın
Tüm Dünyada Sendikal Baskılara Son!
Kıdem Tazminatımızı Gaspettirmeyelim!
İran İşçi Sınıfına Yönelik Baskılara Son!

UİD-DER Aylık Bülteni

Son Eklenenler

Share this