UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Yaşamın içindenİçerik yayınları

Ankara’dan genç bir işçi
(14.04.2017)
Size gecesini gündüzüne katarak çalışan bir kadının hikâyesini anlatacağım. İşçi Dayanışması’nın 108’inci sayısında İşçi Zengin Olabilir Mi? yazısını okudum ve ananemin hikâyesini paylaşmak istedim. Anneannem gençliğinde zengin evlerine giden bir temizlik işçisiymiş. Günlük 2-3 eve temizliğe giden anneannem bir de eve gelince 3 çocuğuna bakarmış.
Gebze’den bir işçi
(03.01.2017)
İşsizlik, kapitalist sistemin neden olduğu en önemli toplumsal sorunlardan biridir. Yarattığı maddi ve manevi sorunlarla insanların yaşantısını çekilmez kılar. Türkiye İstatistik Kurumunun yayınladığı en son verilere göre, Eylül 2016 itibariyle işsizlik oranı yüzde 11,3 oldu. Resmi rakamlara göre 3 milyon 523 bin kişi işsizlikle boğuşuyor. Gerçek işsizlik rakamlarıysa bu sayının çok üzerindedir.
Gebze’den bir kadın metal işçisi
(11.11.2016)
Öğretilmiş çaresizlik üzerine defalarca deneyler yapılmış ve sonuç çaresizliği kabulleniş ile sabitlenmiştir. Örneğin bir pire normal şartlarda kavanozun içine atıldığında, zıplayarak içinden çıkabilme yeteneğine sahiptir. Yapılan deneyde pire kavanoza kapatılıyor. Her zıplayışta kapağa çarparak kavanozun dibine düşüyor. Zıplayışların sonunda kavanozu aşamayacağını içgüdüsel olarak anlayıp...
(04.11.2016)
“Kimdir iyi insan?” Evet, kimdir iyi insan ve kime yararlıdır bu iyiliği? Soru kolay gibi geliyor ama aslında zor bir soru. Bu sorulara kestirmeden cevap vermek güçtür. Gerçekten de üzerine bir iyice düşünmek gerekiyor. Acaba “kimdir iyi insan?” Bu soruya cevap vermek için “kimin için iyi insan?” sorusunu da sormak gerekmez mi?
Pendik’ten bir işçi
(14.10.2016)
Kapı önüne bir paspas almak için çeşitli ürünlerin satıldığı mağazaya girdim. Ne alacağımı söylediğimde, çalışan alt katı gösterdi. Aşağıya indiğim sırada benim peşim sıra orta yaşta tombalak ve sevimli bir kadın iniyordu. Aşağı inip aradığımı bulmak için bakınmaya başladım. Az ilerimde dört kadının tencere-tava bölümünde büyükçe bir tencereyi incelediklerini fark ettim. Kendi aralarında “bu...
(04.10.2016)
“Arı, üreten bir hayvandır. Hayvanlar âleminde, arıdan başka kendi yiyeceğini üreten hayvan yoktur. Arının yiyeceği baldır. Bal doğada, çiçeklerde gizlidir. Arıdan başka hiçbir yaratık, kimyagerler, eczacılar da dâhil çiçekteki bal özünü arı gibi alamazlar ve bala dönüştüremezler.
(27.09.2016)
Geçen ay İstanbul’un gürültüsünden, trafiğinden, boğucu havasından, kısacası keşmekeşinden biraz kaçabilmek için Kastamonu Cide’ye tatile gitmiştim. Kocası Cideli olan teyzemler 50 yıl İstanbul’da kaldıktan sonra Cide’nin köyüne dönmüşler. Cide’den teyzemin köyüne gittik. Bizi köye götüren teyzemin komşusu “misafirden para alınmaz” diyerek yol parası almadı.
(12.07.2016)
Yaşadığımız kapitalist sömürü düzeninde, patronlar her şeyi ama her şeyi çarpıtır, tüm gerçekleri tepetaklak ederler. Ne yazık ki işçiler de birlik olamadıkları ve bu çarpıtmaları göremedikleri için yalanları gerçek sanırlar, sahiplenirler. Örneğin işyerinde hakkını arayan, haksızlığa karşı çıkan veya sendikalaşmak isteyen işçilere “adam sana ekmek veriyor, ekmek yediğin tekneyi pisletme,...
(29.06.2016)
Rekabet, patronlar arasında olmazsa olmaz bir şeydir. Çünkü piyasaya sürdükleri mallarını daha fazla satmaları ve daha fazla kâr elde etmeleri rekabet koşullarına bağlıdır. Rekabete dayalı kapitalist kâr düzeni, işçilerin iliklerine kadar sömürülmesi üzerinde yükselir. Patronların rekabet edebilme koşullarının temel ayaklarından birini işgücünün ucuzluğu oluşturur.
(03.06.2016)
Bir işte başarılı olan insanların temel özelliği, yaptıkları işe ve kendilerine olan güvendir. Bir insanın, bir grubun, bir işçi örgütünün ya da bir toplumun kendisine güvenmesi çok önemlidir. Güven, beraberinde kararlılığı ve ileriye doğru sabırla yürüyüşü getirir. Böylece moral bozukluğu dağılır ve engeller aşılmaya başlanır.
(11.05.2016)
İş kazası geçiren arkadaşını iş saatlerinin uzunluğu nedeniyle ziyaret edemediğini anlatan genç bir işçi, sözlerinin sonunda şöyle diyor: “İnsan sadece nefes almakla insan olmaz. İnsanı insan yapan değerler vardır.” Aslında genç işçi, bu sözleriyle insanlığın binlerce yıldır süzülüp gelen değerlerini ifade etmeye çalışıyor.
(13.02.2016)
Mücadeleci işçiler, sendikalı olarak çalışmak, işyerindeki çalışma koşullarını iyileştirmek, ücretlerini arttırmak ve bununla yetinmeyip tüm kötülüklerin ve sıkıntıların kaynağı olan kapitalist sömürü düzenini ortadan kaldırmak için mücadele başlattıklarında zorluklarla karşılaşacaklarını bilirler.
Pendik’ten UİD-DER’li bir işçi
(19.01.2016)
İşten geldim. Bugün acaba haberlerde ne var diye kanal kanal gezip haber izlemek istedim. Ancak izlediğim haberler sanki aynı kalıptan çıkmış gibi sunuluyordu. İzlerken içim sıkıldı. Dedim ki kendi kendime “nasıl bu kadar yalan söyleyip, olayları çarpıtabiliyorlar?” İşte size kapitalizmin yalan makineleri!
Kars’tan bir öğretmen
(16.01.2016)
Sabah toplu taşıma araçlarını kullananlar sadece aynı aracı değil, aynı kaderi de paylaşan insanlardır. Gözlerindeki mahmurluğu geçmemiş, işe yetişme telaşıyla doğru dürüst ağzına bir lokma atmamış bu kalabalığın birbirini tanıma, anlama ihtiyacı yoktur.
Pendik’ten bir kadın işçi
(07.05.2015)
ABD’de yapılan bir araştırmada, gelir düzeyi düşük evlerde büyüyen çocukların beyinlerinin, varlıklı ailelerin çocuklarınınkinden fiziksel açıdan daha farklı olduğu görülmüş. Bu durum değişebilir mi diye araştırmalar yapmışlar. Araştırmayı yapan ekibin başında Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Kimberly Noble bulunuyor.
(12.04.2015)
Sağlık hizmetlerinde getirilen uygulamalarla sağlık her geçen gün daha da ücretli hale getiriliyor. Önceki yıllarda sosyal sigorta kapsamında ücretsiz olan birçok tedavi artık paralı hale gelmiş durumda. Bugün hastaneye tedavi olmak için gittiğimizde cebimizden bin bir türlü isim altında sürekli paralar alınıyor. Peki, cebimizden sağlık harcamaları için nelere para ödüyoruz ve bu ödemeler hangi...
(10.04.2015)
Son dönemlerde yapılan bir araştırma, ailenin gelir düzeyinin çocukların beyin gelişiminde ne kadar etkili olduğunu çarpıcı bir biçimde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre varlıklı ve iyi eğitimli ailelerin çocuklarının beyinleri, daha alt sosyal tabakadan gelen yaşıtlarına göre daha büyük ve bu çocuklar zekâ testlerinde daha başarılı oluyorlar. Buradaki ayrımı gözden kaçırmamak gerek.
Gebze’den liseli bir kız öğrenci
(30.01.2015)
Birbirlerine saygı ve sevgi sözleriyle hitap edenlerin aniden yaptığı “U” dönüşü, bazen güldürücü, bazen tiksindirici, bazen de düşündürücü oluyor. Gençler olarak sormadan edemiyoruz: “Bu ülke nereye gidiyor?” Toplum bu hengâmede bölünmüş durumda. Güçlünün yanında olup zarar görmeyeceğini sanan iktidarcılar, sözde dine hizmet edenlerin yanında olan “Hizmet” hareketçileri, bir de bana dokunmayan...
Samandıra’dan bir işçi
(10.12.2014)
Geçenlerde işyerindeki arkadaşıma Ülker işçilerinin ağır çalışma koşullarına karşı sendika değiştirme haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını anlatıyordum. Söz konusu Ülker olunca arkadaşım çok şaşırdı. Ne de olsa ismi herkes tarafından bilinen yılların firmasıydı Ülker. Koskoca Ülker nasıl olur da işçilerine bunu yapardı?
(21.11.2014)
İşçiler öldüler, geride acılı yakınlarını ve onların yoksulluklarını bırakarak gittiler bu dünyadan. Sonra işçiler yer altından çıkartıldılar. O işçilerden biri de yüzme bilmeyen oğluydu Ayşe teyzenin. Cenaze töreni düzenlendi ve Tezcan Gökçe’nin babası Recep Gökçek de namazda safa girdi. Yüzünde acı, hüzün, kahır vardı, ama aynı zamanda derin bir yoksulluk da göze çarpıyordu.
Tuzla’dan bir öğretmen
(13.11.2014)
İşçilerin yoğunluklu yaşadığı bir bölgede çalışıyorum. Babaları tersanede, inşaatta, deride, tekstilde, çeşitli fabrikalarda işçi olup kendileri de çalışan öğrencilerim var. Bazen derste uykulu gözler, yorgun yüzler gördüğümde “acaba bu öğrencim okuldan sonra çalışıyor mu” diye önce kendi kendime sorup sonra öğrencime yöneltiyorum sorumu ve sıklıkla “evet” cevabı alıyorum.
Ankara’dan UİD-DER’li bir aile
(13.11.2014)
Erkek egemen zihniyetten payını alan bir anne ve kız olarak yaşadığımız psikolojik süreci sizlerle paylaşmak istedik. 11 yıllık evlilik hayatım oldu. Boşandığımda kızım 10 yaşındaydı. Yaşadığım sorunların gerçek sorumlusunu bilmeden bütün acılara katlanmak zorunda kaldım. Hep düzelir umuduyla bekledim. Ama gördüm ki düzeleceği yoktu. İş bulamadığı için, bizlere bu sıkıntıları yaşattığı için hep...
Sarıgazi’den bir işçi
(16.01.2014)
Geçtiğimiz günlerde Bursa’da ağabeyi ile birlikte hurda kâğıt toplayan 6 yaşındaki bir çocuk öldü. Ağabeyi Murat ile birlikte hurda kâğıt toplayan 6 yaşındaki Yücel Arı, bir alışveriş arabasına topladığı kâğıtlarla birlikte yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada yoldan geçen kamyonetin altında kalan küçük çocuk, kanlar içinde can verdi.
Gebze’den bir işçi
(20.10.2013)
Türkiye’de özellikle AKP döneminde sağlıkta yeni bir çağın başladığı iddia ediliyor. İktidara gelen AKP hükümeti sağlıkta “devrim” yaptığını iddia ederek sağlık konusunda yeni düzenlemeler yapmıştı. Yeni yasalar çıkartarak, yeni hastaneler açarak sağlık sisteminde sorunları ortadan kaldıracaklarını iddia ediyorlardı. Peki, gerçekten sağlıkta bir “devrim” oldu mu? Sağlık sistemindeki sorunlar...
Maltepe’den UİD-DER’li bir işçi
(15.02.2013)
İşçi arkadaşlarımızın genelde örgüt, örgütlenmek gibi sözcükleri ya da bazı siyasi terimleri duyduğunda uzaklaştığını görürüz. Bizler de belli bazı şeyleri kavramaya başlamadan önce aynı durumdaydık. Hayatta tek bir amacımız vardı: kiradan kurtulup başımızı sokacağımız bir ev almak. Sanki o zaman yeryüzündeki tüm sorunlar çözülüyor!
Kıraç’tan UİD-DER’li bir işçi
(21.12.2012)
Kışın yapacağımız kimi önlemler ile elektrik ve doğalgazdan tasarruf edecek ve bu önlemler sayesinde genel olarak da ısınma sorunundan kurtulacakmışız. Acaba nasıl formüller keşfetti ve biz neleri görmedik de bunca yıl kabarık faturalar ödedik ve buna rağmen kışları donarak geçirdik diye iyice merak ederek izlemeye koyuldum. Neyse kadın anlatmaya başladıkça “ya ne kadar da safmışız meğerse, biz...
Gebze’den bir işçi
(15.11.2012)
Servisim olmadığı için işe toplu taşıma araçlarını kullanarak gidiyorum. Günümün 3 saati yollarda geçiyor. Herkesin bildiği gibi İstanbul trafiği hep aynı. İşe girdim gireli sürekli bir yol çalışması var. O yolu bitiriyorlar, başka bir yola başlıyorlar. Ama nedense trafiğin yoğunluğu hep aynı, hatta daha da yoğunlaşıyor.
Sefaköy’den bir işçi
(07.11.2012)
Cumhurbaşkanı’nın 2013 yılı maaşı açıklandı. Asgari ücretin 739 lira olduğu bu ülkede Cumhurbaşkanı’nın maaşına kıyak zam! Asgari ücreti artırmaya gelince bütçe bulamayan hükümet, Cumhurbaşkanı’na tek seferde 3 bin 750 lira zam yapıyor. Patronlar daha fazla kâr etsin, sermayelerine sermaye katsın diye işçileri açlıkla, yoksullukla yaşamaya mahkûm eden hükümet, Cumhurbaşkanı’na 37 bin 250 lira...
Gebze’den bir metal işçisi
(10.10.2012)
Gebze’nin Sultanorhan Mahallesinde oturan bir işçi, bankadan çektiği kredi borcunu ödeyemediği için bunalıma girdi. 66 yaşındaki Vedat Kocabaş girdiği bunalım sonucu, 6 Ekim gecesi intihar etti. Vedat Kocabaş ev almak için kredi çekmişti. Borcunu ödemekte zorlanan Kocabaş, oturduğu evin balkonundan beton zemine atlayarak yaşamını yitirdi.
Söğütlüçeşme’den bir işçi
(17.09.2012)
Her gün ölüm haberleriyle uyuyor, uyanıyoruz: “Trafik kazası oldu, iki kişi öldü”, “İş kazasına yedi işçi kurban oldu”, “25 asker öldü…” Televizyonlar, gazeteler öyle çok ölüm haberi veriyor ki. Geçenlerde gazete okuyordum, gazetenin baştan sona her sayfası ölüm haberleriyle doluydu. Bir kez daha iğrendim bu sistemden, bize bu hayatı reva görenlerden...

Kampanyalar

Emekçi Kadınlar Mücadeleye
Mülteci Emekçiler Sınıf Kardeşimizdir!
Fumiaki Hoşino’ya Özgürlük
Kore’de Sendikal Baskılara Son
Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!
İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!
Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın
Tüm Dünyada Sendikal Baskılara Son!
Kıdem Tazminatımızı Gaspettirmeyelim!
İran İşçi Sınıfına Yönelik Baskılara Son!

UİD-DER Aylık Bülteni

Son Eklenenler

Share this