UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hacettepe İşçileri Geri Adım Atmıyor

Ankara’dan işçiler

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde çalışan işçiler, servis hakları için mücadeleye devam ediyorlar. 1 Marttan itibaren servis güzergâhları yönetimin belirlediği şekilde düzenlendi. Ancak işçiler bu keyfi uygulamaya karşı olduklarını sık sık yaptıkları eylem ve etkinliklerle ortaya koyuyorlar.

Hacettepe Üniversitesi işçileri Eğitim Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir Sen, Eğitim-İş, Eğitim Hak-Sen’in çağrısıyla 28 Şubat Çarşamba sabahı işbaşı yapmadılar. Nizamiye A kapısında toplanan işçiler trafiği kapatarak Rektörlük kapısına kadar “Servis Kısıtlamasına Hayır” pankartı arkasında yürüdüler. Yürüyüşün ardından Rektörlük önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Eyleme geçtiğimiz ay Hacettepe İktisadi İşletmelerinde yetki alan ve TİS sürecine başlayan Sosyal-İş Sendikası da destek verdi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Türk Eğitim-Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Çömez, şöyle konuştu: “Ankara’yı hiç bilmeyen ve insan sevgisinden yoksun insafsız birine ‘bu güzergâhları belirle’ deseniz inanın bundan daha kötüsünü yapamazdı. Realiteden uzak, keyfi bir şekilde duraklar belirlenmiştir. Taleplerimizi en başından itibaren gerek yazılı gerek sözlü olarak rektörlük makamına ve yetkili birimlere defalarca ilettik. Fakat her görüşme sonrası işçilerin talepleri görmezden gelindi.” Beytepe kampüsündeki sendikalarla Hacettepe yönetimi arasında fikir birliğine varıldığı haberlerinin Hacettepe web sayfasında yayınlandığını belirten Çömez, bu haberlerin asılsız olduğunu dile getirdi. Çömez, başından beri işçilerin taleplerinin takipçisi olduklarını ve hiç bir şekilde sorumsuz davranmadıklarını, servis sorunu çözülene kadar mücadeleye devam edeceklerini vurgulayarak basın açıklamasını sonlandırdı.

Eyleme katılan işçiler sık sık “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Servis Hakkımız Engellenemez”, “Vur Vur İnlesin Yönetim Dinlesin” sloganlarıyla ve ıslıklarla Hacettepe Üniversitesinin keyfi servis kısıtlamasını protesto ettiler.

3 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this