UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hacettepe Üniversitesi İşçileri Servislerin Kaldırılmasına Öfkeli

Ankara’dan işçiler

Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü bütçe kısıtlamasına gidileceği gerekçesiyle işçilerin servis hakkını elinden almaya çalışıyor. Önce birkaç servisi birleştirerek servis sayısını azaltan rektörlük sonra güzergâh yerlerini azaltarak aslında servisleri tamamen kaldırmak istediğini ortaya koydu. Çünkü işçiler servise binebilecekleri yere ulaşmak için zaten toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalacaklar. Dolayısıyla işe gitmek için araç değiştirerek servis kullanmak istemeyecekler. Böylelikle Hacettepe Rektörlüğü amacına ulaşmış olacak.

Rektörlük, 9 Ocakta sendikaları toplantıya çağırmış ancak uzlaşmaz bir tutum sergileyerek toplantıdan işçiler lehine bir sonuç çıkmasını engellemişti. 1 Mart 2018 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasını kapsayan servis ihalesi de işçilerin ihtiyaçları hiçe sayılarak sonuçlandırıldı.

İşçiler servis haklarının gasp edilmesi nedeniyle öfkeliler. Çünkü Hacettepe Beytepe Kampüsüne ulaşım çok zor. Bu nedenle yüzlerce işçi 20 Şubatta Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim Bir Sen, Eğitim-İş ve Eğitim Hak Sen öncülüğünde “Servis Kısıtlamasına Hayır” pankartı arkasında bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Rektörlük binasının önüne gelen işçiler sık sık attıkları “Yönetim Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “Vur Vur İnlesin Yönetim Dinlesin”, “Servis Hakkımız Engellenemez” sloganlarıyla rektörlüğü protesto ettiler. Basın açıklamasını Türk Eğitim Sen Ankara Şube Başkanı İbrahim Çömez gerçekleştirdi. Çömez açıklamada “üniversite çalışanlarının, ulaşım için çoğunlukla kullandığı servis araçlarında azaltmaya gidilirken, üniversitede makamlar için tahsis edilen araçlar bu uygulamanın dışında tutulmuştur” dedi.

Çömez, ulaşım sorunu işçiler muhatap alınarak ve işçilerin talepleri doğrultusunda çözülene kadar eylemlere devam edileceğini belirtilerek basın açıklamasını sonlandırdı.

22 Şubat 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this