UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hak Gasplarına Karşı Mücadele Yükseliyor

Bayer İşçileri İşten Çıkarmalara Hayır Diyor!

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinde patronlar sınıfı işçilerin haklarına saldırıyor, krizi gerekçe göstererek toplu işten çıkarma saldırılarına girişiyor. İlaç ve kimya devi Bayer de bu şirketler arasında yer alıyor. Yaklaşık 80 ülkede faaliyet gösteren şirket, toplam 12 bin işçisini “yeniden yapılanma” adı altında işten çıkaracağını duyurdu. Daha fazla verimlilik yani daha fazla sömürü ve kâr için işten çıkarmanın zorunlu olduğunu ifade eden şirket yönetimi, binlerce işçinin geleceğini hiçe sayıyor, onları açlığa itiyor.

Ancak Almanya’da binden fazla Bayer işçisi bu karara karşı çıkarak, şirketin Wuppertal kentinde bulunan fabrikasının önünde protesto etti. 3 Aralıkta toplanan işçiler “İşten Çıkarmalara Hayır!” pankartı taşıyarak tüm işçi kardeşlerini, “bugün bana yarın sana” diyerek desteğe ve dayanışmaya çağırdılar.

Hyundai İşçilerinden Uyarı Grevi!

Güney Kore’de yaklaşık 80 bin metal işçisi, işçilerin daha düşük ücretlerle çalıştırılacağı yeni fabrikaların kurulması planına karşı iş durdurdu. Koreli Metal İşçileri Sendikası (KMWU) üyesi işçiler, 6 Aralıkta Hyundai ve Kia’da işlerine sahip çıkmak ve ücretlerini korumak için 4 saat boyunca çalışmayarak “Gwangju Modeli”ni protesto etti.

Hyundai yönetimi ve Gwangju şehir yönetimi, “yeni bir yatırım modeli” üzerine görüştüklerini açıkladı. Dünyanın en büyük beşinci otomobil grubu Hyundai, şehir yönetimi tarafından başlatılan proje için ortak girişimde yüzde 19 ile yer almak istiyor. Yeni inşa edilecek bu fabrikalarda işçi ücretleri mevcut ortalama ücretlerin neredeyse yarısına denk düşecek. Hyundai, üretimini yeni fabrikaya çekerek hem işçi ücretlerini düşürmeyi hem de süreç içinde sendikalı ve birlikte hareket eden işçileri bölmeyi planlıyor.

Böylece bu otomobil tekeli, işçi ücretlerini ve dolayısıyla işçilik maliyetlerini düşürerek kârına kâr katmak istiyor. Ancak işçiler bu saldırıya karşı mücadele etme noktasında hazır olduklarını ifade ediyorlar. Bu görüşmelerin bir an önce sonlanmasını isteyen işçiler, aksi halde grevin büyüyerek devam edeceğini belirtiyorlar.

İsrail’de Emekçi Kadınlar Meydanlardaydı!

Kadına yönelik şiddet günden güne artıyor. Üstelik sadece Türkiye’de de değil, dünyanın genelinde benzeri bir durum var. Erkek egemen kapitalist sistem gün geçtikçe hayatı emekçi kadınlar için cehenneme çeviriyor. Dünyanın birçok yerinde, bu duruma sessiz kalmayan kadınlar çeşitli eylemler yapıyorlar. Emekçi kadınlar; şiddete boyun eğmiyor, yaptıkları eylemlerle tepkilerini ortaya koyuyorlar.

Bu ülkelerden biri de İsrail! İsrail’de artan kadın cinayetleri, son olarak da 13 ve 16 yaşında iki kız çocuğunun vahşice öldürülmesi bardağı taşırdı. 4 Aralık Salı günü bir genel grev gerçekleştiren çeşitli sektörlerden yaklaşık 20 bin kadın işçi meydanlara aktı. Tel Aviv ve Kudüs kentlerinde toplanan emekçi kadınlar, eylem alanlarına öldürülen genç kızları sembolize eden kırmızı ayakkabılar koydular. Bir anma yapılan eylemde, yaşayanlar için mücadele etmenin önemini vurgulandı. Artan kadın cinayetlerine karşı “Kanımız Ucuz Değil!” sloganını yükselten emekçi kadınlar, hükümetin bu konudaki tavrını da protesto ettiler. Devletin bu soruna kayıtsız kaldığını belirten emekçi kadınlar, kadına karşı şiddetle mücadele programına daha fazla fon ayrılmasını talep ettiler. Artık boş laflara kanmayacaklarını söyleyen on binlerce kadın işçi, kadına yönelik şiddete karşı mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı.

8 Aralık 2018


  Dünyadan

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this