UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Haksız Savaşlara Hayır!

Kartal’dan bir matbaa işçisi

Son dönemlerde her sabah “şehit” haberleri ve Kürt halkına yapılan katliam haberleriyle uyanıyoruz. Egemenler kendi çıkarları için bizi ölüme gönderiyorlar. Milliyetçiliği yükseltiyor, kardeşi kardeşe kırdırtıyorlar. Sesini çıkaran, tepkisini koyan herkes baskı görüyor, susturuluyor. Canımız yanıyor, canlar gidiyor. Düne kadar “Kürt halkına barışı ve özgürlüğü biz getireceğiz, çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız” diyenler çözüm sürecini buzdolabına kaldırdılar.

“Seçimlerden önce her şey iyiydi de seçimlerden sonra ne oldu?” diye düşünmemek, sormamak mümkün değil. Bir anda kendimizi bu haksız savaşın içinde bulduk. İşçi çocukları ölüme gönderiliyor, Kürt halkı katlediliyor. Ne oldu da ülkenin doğusu bir hayalet bölgeye dönüştürüldü? Ne oldu da bu duruma ülkenin batısı sessiz kalıyor? Ne oldu da sessiz kalmak yetmiyormuş gibi gözü dönmüş bir ırkçılıkla Kürtlerin işyerlerine, HDP binalarına saldırılıyor? Kürt olduğu ve hatta Kürtlere benzetildiği için insanlar linç ediliyor. AKP tek başına iktidar olsun, Erdoğan başkan olsun diye bin bir türlü oyunlara ve yalanlara bizleri alet etmek istiyorlar. AKP’nin emri altındaki medya üzerinden yalan haberlerle işçi kardeşlerimizi kandırıyorlar. Bugüne kadar işçileri hep milliyetçilik ile zehirlediler. İnsanların bilincinde her an harekete geçirebilecekleri bir milliyetçilik canavarı yarattılar. Ve şimdi bu canavarı kendi çıkarları için uyandırdılar. Bir tarafta bu olurken diğer tarafta bu haksız savaş karşısında “işinize bakın, duymayın, görmeyin, konuşmayın, itaat edin, kabullenin, susun” politikasını uyguluyorlar.

İşçi kardeşlerimle konuştuğumda iktidar olmak isteyenlerin oyunlarını anlayanlar, “barış olmalı, bu kirli savaş bitmeli, çocuklarımız ölmemeli” diyorlar. “Peki, savaşı nasıl durdurabiliriz?” diye sorduğumda ise “maalesef bilemiyoruz” diye cevap veriyorlar. Oysa savaşı durdurmak biz işçi ve emekçilerin elinde. Haksız savaşlar, iş cinayetleri, açlık, yoksulluk, bizim kaderimiz değildir. Biz işçiler bir araya gelip örgütlenirsek, savaş isteyen egemenlerin oyunlarını boşa çıkarabiliriz. Artık Kürt sorunu çözülmeli ve haksız savaş son bulmalıdır.

14 Eylül 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this