UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Harb-İş’ten Protesto

İstanbul Maltepe Cevizli Mahallesi’nde bulunan askeri dikimevinde çalışan Harb-İş Sendikası üyesi Kazım Kaçar adlı işçi, engelli kadrosunda çalıştığı halde işten çıkarıldı. Kaçar’ın işten çıkarılması dikimevi önünde 7 Aralıkta Harb-İş Anadolu Yakası Şubesi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasıyla protesto edildi. Eyleme Tuzla ve Pendik askeri tersanelerinde çalışan yüzlerce işçi katıldı.

Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Murat Yalçınkaya tarafından okunan basın açıklamasında, Kazım Kaçar’ın Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı işyerinde 9 yıldır çalıştığını ve iş kazası sonucu sağ kolunun yüzde 60 oranında işgücü kaybına uğradığını, bu nedenle de engelli kadrosunda istihdam edildiğini anlattı. Aynı zamanda sendikanın şube disiplin kurulu üyesi olan Kaçar’ın iş kanunu, sendikalar ve toplu iş sözleşmesi kanunlarındaki açık hükümlere rağmen 29 Kasımda işten çıkarıldığını ifade etti.

Murat Kaçar’ın işe iade edilmesinin talep edildiği açıklamada, yapılanın ILO sözleşmelerine ve BM sözleşmelerinin engellilerle ilgili maddelerine, insanlık onuru ve vicdanına aykırı olduğu vurgulandı. Yalçınkaya sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendisini TİS ve kanunlar üzerinde gören anlayışı kınıyoruz. Mücadelemiz Kazım Kaçar işine geri dönene kadar sürecektir”.

Eylem boyunca işçiler “yaşasın sınıf dayanışması”, “susma sustukça sıra sana gelecek”, “yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarını haykırdılar.

8 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this