UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

“Hayat Güzeldir” Filmini İzledik

Sarıgazi temsilciliğimizde pazar günü “Hayat Güzeldir” filmini izledik. Faşizmi konu alan filme işçi ve öğrenciler katıldılar. Film sonrasında yaptığımız sohbetlerimizde, içinden geçtiğimiz dönemi ve iktidarın faşizan uygulamalarını konuştuk.

Film 2. Dünya Savaşında Almanların işgal ettiği İtalya’da geçiyor ve 2. Dünya Savaşı başlamadan önce toplumun savaşa nasıl hazırlandığını anlatıyor. Filmde yaşananlar topluma kampına götürülen bir Yahudi ailenin üzerinden anlatılıyor. Henüz 5 yaşında bile olmayan küçük bir çocuk ve onu bu cehennemden uzak tutmaya çalışan bir baba üzerinden toplama kamplarındaki insanlık dışı duruma ve faşizmin yarattığı dehşete tanıklık ediyor. Faşizmin ayak seslerinin duyulduğu yıllarda milliyetçiliğin kışkırtılarak toplum kapitalistlerin savaş politikalarının arkasına takılmıştı. Yahudiler hedef gösterilerek faşizmin tüm baskısı topluma kabul ettirilmişti.

Bu gün de tüm dünyada bir emperyalist savaş var ve bununla birlikte ırkçılık her geçen gün tırmandırılıyor. Faşizmin işçi ve emekçileri bölmesi, birbirine düşürüp düşmanlaştırması bugün bize ders olmalıdır. Gerek Türkiye’de gerekse de diğer ülkelerde artan milliyetçiğe karşı tek çözüm işçi sınıfının birliği ve örgütlü mücadelesidir.

15 Şubat 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this