UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Haydi, Mücadeleyi Büyütmeye!

Tuzla’dan bir grup UİD-DER’li işçi

UİD-DER’li Tuzlalı işçiler olarak işçi örgütümüzün 10. yılını karşılamanın heyecanını yaşıyoruz. Kuruluşunun öncesinde İşçi-Öz Eğitim Gruplarını oluşturan mücadeleci ve öncü işçiler, uzun yıllar sendikalarda, grev ve direnişlerde yer almış, çeşitli çalışmalar gerçekleştirmişlerdi. İşçi sınıfının mücadele ruhuna uygun bir disiplinle yapılan çalışmalar ve kesintisiz sürdürülen faaliyetler meyvesini vermişti. İşçi sınıfının tarihini, mücadele yöntemini geçmişten geleceğe taşıma görevini yüklenen UİD-DER, 10 yıl önce Türkiye işçi sınıfı tarihinde büyük bir yeri olan 15-16 Haziran Direnişinin 36. yıl dönümünde kuruluşunu ilan etmişti.

UİD-DER yönetimi, kuruluşunun 10. yılı vesilesiyle azim ve coşkuyla sınıf mücadelesini büyüten üyeleriyle bir mesaj paylaştı. Dernek yönetimimizin mesajı gerek kuruluşunda yer alan, gerekse yeni tanışmış olan biz genç işçi ve öğrencileri duygulandırdı. UİD-DER’in 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin yıldönümünde açılışını gerçekleştirmiş olması bir tesadüf değildi. Geçmişin mücadele deneyimleri, 12 Eylül faşizmi gibi pek çok zorluklara göğüs gerilerek biz gençlere taşındı. UİD-DER’i yaratanlara minnettarız. 10 yıldır işçi sınıfının bağımsız sınıf çizgisinde mücadele yürüten UİD-DER, sınıfsız, sömürüsüz, barış ve özgürlük dolu bir dünyanın kurulması için mücadeleyi büyütüyor.

Mesajın ardından mücadele üzerine sohbet edip duygularımızı paylaştık. UİD-DER ile yeni tanışmış olan genç bir işçi okunan mesajdan duygulandığını, kendisinin UİD-DER ile yeni tanıştığını belirterek kuruluşundan beri mücadele içinde bulunan aktivistlerle omuz omuza çalışmaktan onur duyduğunu söyledi. “İyi ki UİD-DER ile tanıştım” diyerek örgütlü mücadeleyi daha da büyütmenin önemini vurguladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü vesilesiyle İşçi-Öz Eğitim Gruplarıyla tanıştığını dile getiren bir kadın işçi, “ilk defa enternasyonalizm yani dünyanın tüm emekçilerinin aynı sınıfın birer parçası olduğu fikriyle tanıştım ve hiçbir ırk-ulus-cinsiyet ayrımı yapmadan mücadele edilmesi gerektiğini kavramış oldum” dedi. UİD-DER’in işçi sınıfı içerisinde yaptığı çalışmalarla birlikte kendisinin de değişip dönüştüğünü dile getirdi. Bir diğer UİD-DER’li işçi, ilk defa 1 Mayıs’a katılarak mücadele örgütüyle tanıştığını söyleyerek, “İşçi-Öz Eğitim Grupları sayesinde nasıl bir çalışma yürütmek gerektiğini anladım” diye sözlerini tamamladı. İşçi-Öz Eğitim Gruplarıyla tanışan bir diğer erkek işçi ise, UİD-DER’in yükselttiği “Gelenekten geleceğe mücadeleyi büyütme!” sloganın anlamı, mücadelemizin 10 yıldan ibaret olmadığı, 1960’lardan başlayan bir mücadele söz konusu olduğunu söyleyerek, UİD-DER’in tarihsel birikimine dikkat çekti.

1980 askeri faşist darbesi işçi sınıfının devrimci yükselişini durdurmuş, işçi sınıfının siyasal ve sendikal örgütlülüğünü dağıtmıştı. İşçi sınıfının, mücadele geçmişiyle bağı kopartılmıştı. Mücadeleyi büyütmenin elzem olduğu günümüz koşullarında, işçi sınıfının üzerindeki ölü toprağını atması ve kendisinin bir sınıf olduğu bilincine varıp geçmişiyle bağlarını oluşturması için çalışmalarımızı büyütme gayreti içerisindeyiz. İşçi sınıfının mücadele örgütü olan UİD-DER’in 10. yılında tüm olumsuz koşullara rağmen işçi sınıfının mücadelesini büyütmek hayati derece de önem taşımaktadır.

3 Haziran 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this