UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

HDP’den Kadıköy’de Demirtaş’a Destek Mitingi

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Kadıköy’de düzenlenen mitingde konuştu. 3 Ağustosta Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen mitinge on binlerce kişi katıldı. Mitinge katılanlar arasında bu topraklarda yaşayan ezilen halkların ve inançların temsilcileri, demokratik kitle örgütleri ve emekten yana siyasi partiler de vardı. Katılımcılar Demirtaş flamaları taşıdılar. Derneğimiz UİD-DER, “Otoriterleşmeye, Şovenizme, Savaş Politikalarına Karşı Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelesini Güçlendirelim!” pankartıyla, halklara kardeşlik, Ortadoğu’ya barış ve Kürtlere özgürlük isteyen coşkulu sloganlarıyla ve düzenli kortejiyle alana girdi.

Alandaki yerini alan kitle kürsüden çok dilli olarak selamlandı. Mitingin başlamasıyla emek, barış ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından Çerkezce, Arapça, Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyleyen sanatçılar sırayla sahne aldılar. Halkların kardeşliği ve barış içinde bir arada yaşaması dileğini ifade etmek için farklı dillerde türküler söyleyen sanatçılar, “oyumuz Demirtaş’a” dediler.

Hep birlikte söylenen şarkıların ve çekilen halayların ardından kürsüye gelen Demirtaş, kitlenin coşkulu alkışlarıyla karşılandı. Demirtaş, “Demokratik Değişim, Barışçı Türkiye” pankartının asılı olduğu sahneye geldi ve Kadıköy Meydanı’nı dolduran kitleyi şu sözlerle selamladı: “Kadıköy Meydanı’nda bin bir renginizle, sesinizle, soluğunuzla, bu rengârenk fotoğrafınızla her birinize, Türkiye’nin bütün ezilenlerine sizler umut getirdiniz, hoş geldiniz.” Uzun yıllardır zorlu bir mücadelenin içinden geçtiklerini belirten Demirtaş, ezilen halklar olarak böyle bir umudu ilk defa yaratmadıklarını, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yeni bir sayfa açmadıklarını, daha önce sürdürülen mücadeleleri birleştirmek için yola çıktıklarını vurguladı. Bu mücadeleleri hiç bir diktatörün engelleyemeyeceğini belirtti. Demirtaş, diğer adayların statükonun adayları olduğunu, kendisininse halkların özgürlük yürüyüşünün ilkelerinin emanet edildiği aday olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adil olmadığını ifade eden Demirtaş, konuşmasında yolsuzluklara batmış AKP’yi ve tüm Türkiye’yi resimleri, pankartları ve afişleriyle donatan Erdoğan’ı eleştirdi. AKP, CHP ve MHP seçmenlerine seslenen Demirtaş, seçtikleri kişinin diğer mezhep ve inanışlara zulmetmesi halinde bu suça ortak olacaklarını ifade etti. “Haktan, adaletten yana birini seçin ki bu ülke nefes alsın” dedi.

Konuşmasında İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamını da protesto eden Demirtaş, Erdoğan’ı İsrail’e karşı anlamlı tutumlar almaya çağırdı. Türkiye-İsrail arasında 12 askeri anlaşma olduğunu hatırlatan Demirtaş, AKP’nin ikiyüzlülüğünü teşhir ederken Filistin halkını selamladı.

Demirtaş’ın konuşmasının sonunda, devlet tarafından “faili meçhulller” arasına eklenen Hasan Ocak’ın yeğeni kumbarasında biriktirdiği harçlıkları seçim kampanyasında kullanması için Demirtaş’a teslim etti. Miting kitlenin coşkulu sloganları arasında son buldu.

4 Ağustos 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this