UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hedefe Ulaşmak İçin Kararlı Olmak

Esenyurt’tan bir işçi

Ağaçkakan kuşlar arasında dikkat çeken, diğer kuşlardan farklı özellikleri olan bir kuş cinsidir. Diğer kuşlardan onu ayıran en büyük özelliği, çok sert ağaçları gagası ile delmesidir. Sert ağaçları delerek hem içindeki böcekleri yerler hem de barınacakları yuvalarını yaparlar. Sert ağaçları delecek kuvvetli gagaları vardır. Kafaları ve boyun kasları çok güçlü olduğu için ağaçlara ne kadar sert darbelerle vursalar da beyin ve diğer organlarına zarar vermezler. Çok güçlü ayak tırnakları ve kuyruğu vardır. Bunlar sayesinde ağaçta dik durur ve 1 saniyede ağaca 9-10 gaga darbesi vurabilir. Asıl insanı şaşırtan özelliklerinden birisi de, belki de en önemlisi, asla boşa ağaç delmiyor olmalarıdır. Yemin, yani yiyeceği böceğin nerde olduğunu bilir ve sadece o yeri deler. Boşuna uğraşıp kendini yormaz. Hedefe kilitlenir, sürekli aynı noktaya vurur ve sonuç alır. Yani ağaçkakanı “ağaca sürekli gaga atan bir kuş işte” deyip geçiştiremeyiz.

Bu örnek, bir hedef doğrultusunda kararlı olmanın önemini ortaya koyuyor. Sınıf mücadelesi içerisinde yer alan, kadını erkeği ile sisteme karşı mücadele eden, sınıf mücadelesini genişletmek ve büyütmek için varını yoğunu ortaya koyan sınıf bilinçli işçiler vardır. Onlar hedefe kilitlenip işçi sınıfı içerisinde çalışırlar, sömürü düzenine ve haksızlıklara karşı mücadeleyi büyütürler. Disiplinli bir şekilde çalışırlar işçi sınıfı içerisinde, yaşamlarını ve mücadeleyi birbirinden ayırmadan. Uzun soluklu, sabırlı, planlı ve azimli bir şekilde, işçilerin mücadeleci dostları olduklarını en sıcak ve en içten biçimde hissettirerek onların güvenini kazanırlar. İşçilerin işyerlerinde en ufak talepleri için bile mücadele örgütlemesini sağlar, bu mücadeleleri sahiplenirler.

İlk bakışta yapılan işler günlük basit işlermiş gibi görülse de çok değerlidir aslında. Hiçbirinin heba olmayacağını bilir, zamanı geldiğinde yürüttüğü mücadeleye katkısı olacağından asla şüphe duymaz. Olağan ve olağandışı sürece göre çalışmalarını günceller, her koşulda geriye düşmeden işine devam eder. İşçi sınıfının önderlerinden ve örgütlerinden aktarılan deneyimler, tarihsel bilinç, örgütlenme tarzı en önemli gücüdür. Bunlardan kopmadığı ve çalışmalarını bu doğrultuda yürüttüğü sürece asla hayal kırıklığına uğramaz ve başka yerlere savrulmaz. Doğa da toplumda da kararlı, örgütlü olanlar anacak hedeflerine ulaşabilirler.

10 Nisan 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this