UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Helin İçin Basın Açıklaması: Katillerden Hesap Soracağız!

Bir hafta önce katledilen lise öğrencisi Helin Palandöken için 20 Ekim Cuma günü yaşadığı mahalle olan Aydınlı’da bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Aydınlı Tepe durağında başlayan yürüyüş merkeze kadar sloganlarla devam etti. Aydınlı merkezden de Helin’in evinin önüne yüründü ve evin önünde basın açıklaması yapıldı.

Helin’in katledilmesini protesto etmek için toplananların sayısı yürüyüş boyunca artmaya devam etti. Yürüyüşe Helin’in okuldan arkadaşları ve başka okullardan öğrenciler kalabalık bir şekilde katılarak öfkelerini sloganlarla dile getirdiler. Helin’in ailesinin, öğrencilerin, gençlerin, mahalle halkının, emekten yana kurumların ve derneğimiz UİD-DER’in katıldığı basın açıklamasında yüzlerce kişi Helin’in katledilmesine ve her gün artarak devam eden kadın cinayetlerine olan öfkelerini haykırdılar. AKP hükümeti kadın cinayetlerini artıracak bir ortam yaratmış bulunuyor. Kadın katillerine, tacizcilere cezai indirimler yapılması ve hükümetin, katliamların son bulması için önlemler almak bir yana adeta teşvik eden tutumu atılan sloganlarla protesto edildi. “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye”, “Helin için Adalet İstiyoruz”, “Özgecan’ı Unutma Unutturma”, “Kurtuluş Yok Tek Başına ya Hep Beraber ya Hiçbirimiz” sloganları ile Helin ve katledilen tüm kadınlar için duyulan öfke dile getirildi.

Helin’in evinin önünde yapılan basın açıklamasında; “Helin sosyal medya hesabında ‘gizli bir platonik sapığım var, sokağa çıkamıyorum’ demişti. Ana akım medya ise Helin Palandöken’in katledilişini, ‘aşk cinayeti’ olarak duyurdu. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın, çoğu zaman da en yakınları tarafından ‘aşk, sevgi, tutku, namus, cinnet’ kisveleri altında erkekler tarafından öldürülüyor. İktidar kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze, cinayete karşı uyguladığı ceza indirimleriyle kadınları öldüren erkeklerle suç ortaklığına devam ediyor. Ama hayır! Bizler bir kız kardeşimizin, bir canımızın daha aramızdan ayrılmasına, hayattan koparılmasına izin vermeyeceğiz” denildi. Acı içinde ayakta durmakta zorlanan Helin’in babası ise; “Hükümete, devlete söylüyorum ceza verilsin. Helin’ler ölmesin, kimsenin yüreği ciğeri parçalanmasın. Ben buradan bir anne, baba yüreği ile sesleniyorum. Helin’ler ölmesin, genç kızlarımız ölmesin” diyerek acısını ve isteğini dile getirdi. Evinin önüne bırakılan karanfillerle Helin anıldı.

Kadınların katledilmesinin, tacizlerin, çocuk istismarının, gencecik yaşta hayattan koparılan Helin’lerin sorumlusu kapitalist sistem ve onun koruyucuları, yasa koyucularıdır. Başka Helin’lerin katledilmemesi için bize düşen görev katiller yaratan ve yarattığı katilleri koruyan bu sisteme karşı bir araya gelip mücadele etmektir.

21 Ekim 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this