UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Her Yerde Baskı, Şiddet…

Fatih’ten bir kadın işçi

Ben hastanede çalışan bir temizlik işçisiyim. Kızımla aynı hastanede çalışıyoruz. Güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. 550 yataklı büyük ve yoğun bir hastane. Bu yoğunlukta her gün bir sürü sorunla boğuşuyoruz. Çok işe az işçi. Geçenlerde kızımın yaşadıkları çok zoruma gitti. Ben de sizinle paylaşmak istedim.

Hastane büyük ve birkaç girişi var. Güvenlikte çalışanlar 12’şer saatlik iki vardiya şeklinde çalışıyorlar. Kızım hastanenin acil bölümünün ambulans için kullanılan kapısında gece nöbetlerini tutuyor. Tüm acil hastalar o kapıdan hastaneye giriyor. Dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarını o karşılıyor. Sadece ambulans ve acil hastaların girişi olduğu için kapıya park yapılması orayı kilitler. Yine bir nöbetinde kapıda beklerken kapıya bir araç yanaşmış. Kızım da araçtaki adama “acil hastalar gelirse sıkıntı yaşar. Lütfen başka bir yere park edin” demiş. Araçtaki adam da hiddetlenerek “yoğun bakımda hastam var, çıkamam” demiş. Kızım ısrarla kuyruk oluşturmuş acil hastalara yol vermesi gerektiğini söylemiş. Adam da küfürler edip kızımı dövmek için üzerine çullanmış. O sırada başka bir hasta yakını araçtan inip saldırgana bir yumruk vurmuş. Ama saldırgan tekrar küfürler edip saldırmış. Araya insanların girmesiyle korkunç küfürler edip aracını başka bir yere park etmiş. Sonra da SABİM’i arayıp hastanede saldırıya uğradığını söyleyip şikâyetçi olmuş. Olay uzayınca güvenlik şefi tarafından hastane içindeki polis noktasına götürülmüş. Daha içeri girer girmez “siz benim kim olduğumu biliyor musunuz? Ben Emniyet Müdürünün oğluyum. Bunun hesabını vereceksiniz. O ve acildeki tüm güvenlik işten atılacak” diye tehditler savurmuş.

Kızım saldırıya uğrayıp, bir sürü hakarete maruz kaldığı halde yeri değiştirildi. Gittiği kapıda da gece saat 24.00 sıralarında içeriye iki küçük çocuk sokmaya çalışan adamı içeriye almayınca tekrar şiddete maruz kaldı. İçeriye o yaşta çocukların alınması yasak. Enfeksiyon riski olduğu için. İkinci saldırıdan sonra tekrar yeri değiştirildi. Olaydan yarım saat sonra saldırganın 7 yakını hastaneyi bastı. Kızımın ağabeylerini darp ettiklerini iddia etmişler. Güvenlik şefi kamera görüntülerini izletmiş. Yine de SABİM’e şikâyet etmişler. Bir gecede iki kere saldırıya maruz kalmasına rağmen iki tutanak tutulmuş.

Gördüğünüz gibi biz işçilerin, özellikle kadın işçilerin hiçbir yerde can güvenliği yok. Böyle tek olduğumuz sürece olmayacak da. Gelin birbirimize sadık olup örgütlenelim. Biz bize sahip çıkalım.

28 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this