UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hiçbir Şeyi Unutma

Aydınlı’dan genç bir deri işçisi

UİD-DER Aydınlı şubesinde “Dünyaya Barış İşçilerle Gelecek” konulu bir İşçi Öz-Eğitim etkinliği düzenlendi. Etkinlik, Kürt bir işçi olarak, halklar arasındaki barışa ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlamam için çok faydalı oldu. Çalıştığım fabrika da çeşitli illerden Türk ve Kürt arkadaşlarım var. Genel olarak ilişkiler diken üstünde. Oysa Kürt ve Türk işçiler olarak aynı mahallede oturuyoruz. Mahallede yaşamadığımız bölünmüşlüğü işyerinde fazlasıyla yaşıyoruz. Sanki birileri bunu özellikle kaşıyor gibi.

Kriz, henüz tam anlamıyla tüm sektörlere yayılmamışken patronlar krizi fırsata dönüştürüp bizleri işsiz bırakmaya başladılar. Gelen zamlarla, ücretsiz izinlerle, işten çıkarmalarla ve hak gasplarıyla yetinmeyecekler… Bir de buna emperyalist savaşı eklemek gerek. Fakat bu savaşlarda kendileri savaşmıyorlar. Biz işçi sınıfını kendi çıkarları doğrultusunda, bazen zorla ve genelde de uyutarak kendi peşlerine takıyorlar. Ve sonunda, patronların çıkarları için, başka uluslardan işçi kardeşlerimizle savaşa giriyoruz. Bu savaşlarda milyonlarca kardeşimiz katledilir ve sonrasında yıllarca sürecek açlık ve yoksulluk yaşanır. Bir kez daha geçmişte olanları yaşamamanın tek yolu, işçi sınıfının, bilinçlenip, örgütlü bir şekilde sistemin kökünü kurutması ile mümkün olabilir.

Etkinlikte, 1. ve 2. emperyalist savaştan, 1929 büyük bunalımından ve 1917 Ekim Devriminden bahsedildi. Geçmişte milliyetçi dalgaya karşı Bolşevik işçilerin takındığı doğru tutumu bugün de örnek almalıyız. Tarihi unutmamalı, doğru mücadeleleri bugün de Kürt ve Türk işçiler olarak takip etmeliyiz.

Etkinlik esnasında elektriklerin kesilmesine rağmen, mum ışında söylediğimiz marşlarımızla etkinliğimiz sona erdi.

26 Aralık 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this