UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hiroşima’nın 67. Yıldönümünde Sınıf Dayanışması

Japon sınıf kardeşlerimiz, ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atmasının 67. yıldönümü olan 6 Ağustosta, emperyalist savaşları, nükleer silahları ve nükleer santralleri protesto etmek için büyük bir miting düzenlediler. “Nükleeri Derhal Lağvet! Nükleer Santrallerin Yeniden Açılmasına Hayır! Noda Yönetimini Alaşağı Et!” sloganıyla düzenlenen bu mitinge UİD-DER olarak bizler de bir dayanışma mesajı gönderdik. Japon Demiryolu İşçileri Sendikası Doro-Çiba, miting öncesinde mesajımıza aşağıdaki yanıtı gönderdi:


Sevgili UİD-DER’li dostlarımız,

Yürekten ve etkili mesajınız için çok teşekkür ederiz!

Mesajınızı 6 Ağustosta Hiroşima’da yapılacak kitlesel yürüyüşte okuyacağız.

Dayanışmayla,

Doro-Çiba Uluslararası İşçi Dayanışması Komitesi

H. Yamamoto

Fukuşima nükleer santralinde yaşanan felâkete rağmen, Yoşihiko Noda başbakanlığındaki kapitalist hükümet, kapatılan nükleer santralleri tekrar açmaktan geri durmadı. Japonya’da yüzbinlerce emekçi nükleer santralleri protesto etmek için son bir yıldır pek çok kitlesel miting gerçekleştirdi. Protestolar devam ederken, uluslararası sınıf dayanışması da sürüyor. 6 Ağustos mitingi için, Brezilyalı sınıf kardeşlerimiz de Japonyalı kardeşlerine bir dayanışma mesajı göndermişler. CSP-Conlutas sendikası adına gönderilen mesaj şöyle:

Tüm Nükleer Santraller Lağvedilsin! Tüm ABD Askeri Üsleri Kapatılsın!

Kardeşler,

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan cinai atom bombalarının 67. yıldönümünde, Brezilya işçi ve emekçi federasyonu CSP-Conlutas, Noda yönetimi tarafından açıklanan nükleer santrallerin yeniden çalışmaya başlatılması planına karşı çıkan Japon işçileri ve halkıyla dayanışma içindedir.

TEPCO’nun kârlarını korumak için, Noda yönetimi Japon halkının hayatını riske atmayı kabul etmiştir.

Bu kabul edilemez!

Noda yönetimi, bununla kalmayıp, halkın iradesine rağmen, Okinawa’daki ABD askeri üssünü korumak için Obama yönetimiyle anlaşmaları devam ettirmektedir.

CSP-Conlutas Japon işçilerin “DAHA FAZLA FUKUŞİMA’YA HAYIR’ JAPON TOPRAKLARINDA DAHA FAZLA ABD ASKERİ ÜSSÜNE HAYIR!” taleplerinin yanındadır.

Her zaman dayanışmayla,

CSP-Conlutas adına Dirceu Travesso

Sao Paulo (Brezilya), 1 Ağustos 2012

Bizler şu gerçeği sürekli vurguluyoruz: İşçi sınıfı tüm dünyada kardeştir ve birimizin başına gelen felâket hepimizin canını acıtmaktadır. Bu nedenle işçi sınıfının enternasyonal dayanışması çok önemlidir. Sermaye sınıfı, dünya işçilerinin enternasyonal dayanışmasının ve mücadelesinin karşısında duramayacaktır.

Yaşasın İşçi Sınıfının Uluslararası Mücadele Birliği!

13 Ağustos 2012


  Uluslararası İşçi Dayanışması

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this