UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hollanda’da Eğitim Emekçilerinden Grev

Hollanda’da da on binlerce öğretmen eğitimdeki bütçe kesintilerine ve eğitimin ticarileştirilmesine karşı meydanları doldurdu. 15 Martta ilköğretimden üniversiteye dek tüm eğitim alanlarından bir araya gelen yaklaşık 40 bin emekçi, düşük bütçeye, okul yönetimlerinin otoriterleşmesine karşı taleplerini haykırdı.


Hollanda’da da on binlerce öğretmen eğitimdeki bütçe kesintilerine ve eğitimin ticarileştirilmesine karşı meydanları doldurdu. 15 Martta ilköğretimden üniversiteye dek tüm eğitim alanlarından bir araya gelen yaklaşık 40 bin emekçi, düşük bütçeye, okul yönetimlerinin otoriterleşmesine karşı taleplerini haykırdı. Öğretmenler politikacıların ve bürokratların okul yönetimlerini belirlemesine ve okulların şirket gibi yönetilmesine bir an önce son vermelerini istiyorlar. ABD’de mücadele eden ve kazanan öğretmenleri örnek aldıklarını söyleyen eğitim işçileri, öğrenciler için daha iyi altyapı sağlamak, öğretmenlerin iş yükünü azaltmak, eğitimin ticarileştirilmesinin önüne geçmek için mücadelede kararlı olduklarını vurguluyorlar. Hem öğrenciler ve hem öğretmenler arasında rekabeti körükleyen kıyas, hedef ve performans değerlendirmesi gibi uygulamaların kaldırılmasını talep eden öğretmenler, eğitim kurumlarının bağımsız olması gerektiğini ifade ediyorlar.

Dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Hollanda’da da süren ve gençlerin başını çektiği iklim eylemleri ile birleşen grev, öğrencilerin ve ailelerinin de desteğini aldı. Emekçiler hem kendilerinin hem de öğrencilerin artan sorunlara karşı mücadeleye atıldıklarını ve mutlaka kazanacaklarını vurguluyorlar.

17 Mart 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this