UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Honduras’ta Saldırı Paketine Karşı Mücadele Devam Ediyor!

Orta Amerika ülkesi Honduras’ta işçiler, özelleştirmelerin ve işten atmaların önünü açan, tasarruf adı altında eğitim ve sağlık hizmetlerinde kısıtlamalar içeren  “reform paketine” karşı başlattıkları mücadeleye devam ediyorlar. Ülke çapında haftalardır sürdürdükleri eylemlerle on binlerce işçi, yeni hak gasplarını beraberinde getiren bu yasayı asla kabul etmeyeceklerini belirtiyorlar.

IMF ile bir anlaşma yapan Juan Orlando Hernandez hükümeti, vakit kaybetmeden birçok sektörde özelleştirmelere ve kamu harcamalarını kısıtlamaya yönelik yasa tasarıları düzenlemeye koyuldu. 25 Nisanda eğitim ve sağlıkta özelleştirmeleri içeren reform paketinin kabul edilmesiyle birlikte özellikle doktorlar ve öğretmenler, bu hizmetlerde bütçe kısıtlamalarını ve güvencesizliği getirecek saldırı paketine karşı mücadeleyi yükseltmeye başladılar. Grevler ve kitlesel gösteriler ülke çapına yayıldı. Başka sektörlerden işçilerin ve öğrencilerin katılımıyla büyüdü. 

Mücadelelerine devam eden işçi ve emekçiler, gerçekleştirdikleri grevlerle Honduras’ta hayatı durma noktasına getiriyor. On binlerce kişilik kitlesel protesto yürüyüşleri düzenliyorlar. Özellikle başkent Tegucigalpa’da gerçekleştirilen protesto gösterilerine sermaye sınıfının emrindeki polis pek çok kez saldırıda bulundu ancak işçi ve emekçiler mücadeleden vazgeçmediler. Aylar süren kararlı mücadele sonucunda, hükümet saldırı paketini durduracağına yönelik açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara güvenmediklerini söyleyen emekçiler ise cevap olarak “paket iptal edilinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz” diyorlar. 

6 Haziran 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this