UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

HT Solar Direnişi Sona Erdi

Çalışma koşullarını iyileştirmek, sosyal haklar ve daha iyi bir ücret alabilmek için HT Solar işçileri, Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiler. Patronun, sendikayı kabul etmek istememesi ve 6 işçiyi işten çıkarma saldırısına karşı işçiler üretimi durdular, işyerini terk etmediler. Tuzla Serbest Bölgedeki fabrikalarda Birleşik Metal-İş Sendikasına üye olan işçiler ve emekten yana kurumlar HT Solar işçilerinin bu haklı mücadelesine eylem boyunca destek oldular.

HT Solar işçilerinin, patronun saldırılarına karşı sergilediği kararlı ve örgütlü tutum sonucu patron temsilcileri sendikayla görüşmeyi kabul etmek zorunda kaldı. Patron temsilcileri, bir gün önceki görüşmelerinde sendika yöneticilerine sendikayı kabul etmeyeceklerini söylemişti. Bunun üzerine direnişçi işçiler, geri adım atmadılar ve eylemlerine kararlı bir şekilde devam ettiler. Patron, işçilerin gerçekleştirdiği eylemler ve sergilediği kararlılık sonucunda Birleşik Metal-İş Sendikası ile tekrar görüşmek zorunda kaldı. 6 Aralık Çarşamba günü sendikayla gerçekleşen son görüşmenin ardından direniş sona erdirildi. Direnişin üçüncü gününde sona erdirilmesinin ardından sendika şu açıklamayı yaptı: “3 gündür süren HT SOLAR direnişi sona erdi. İşverenin yetki belgesi geldikten sonra sendikayı tanıyacağı ve bir daha işçi atılmayacağı sözünden sonra, işyeri komitesi ve üyelerimizin kararıyla eylem sonlandırıldı. Çıkartılan işçilerle ilgili sendikal tazminat davası başlatılacak.”

Patronlar sınıfı, işçilerin anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkının kullanılmasına tahammül edemiyorlar. Sendikalaşma mücadelesi veren işçiler, ilk önce patronların işten atma saldırısıyla karşı karşıya gelerek yıldırılmaya çalışılıyor. Ama işçilerin birlikte hareket etmeleri ve geri adım atmamaları durumunda ise patronlar, geri adım atmak zorunda kalıyorlar.

6 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this