UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

HT Solar İşçisi Sendika Düşmanlığına Karşı Direniyor

Tuzla Serbest Bölge’de bulunan HT Solar işçileri, çalışma koşullarını düzeltmek, ücretlerini yükseltmek ve sosyal haklar kazanmak için Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendiler. İşçilerin sendikaya üye olduğunu öğrenen patron, Türk Metal ile görüşerek işçilerin Birleşik Metal-İş’te örgütlenmesinin önüne geçmeye çalıştı. Patron, Türk Metal kadrolarını işyerine sokarak işçilerin aklını bulandırmaya ve Türk Metal’e geçişi sağlamaya çalıştı. Son olarak da Birleşik Metal-İş üyesi 6 işçiyi işten çıkardı.

HT Solar işçileri, 4 Aralıkta patronun işten atma saldırısına ve sendika düşmanlığına karşı iş durdurma eylemine başladı. İşçiler içerde işten atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve üyesi oldukları sendikanın tanınması için eylemlerini sürdürürken, Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu Csun, Mata, Federal Mogul gibi çevre fabrikaların işçileri de fabrika önünde bir araya gelerek HT Solar işçisine destek oldular. HT Solar önünde toplanan işçilere açıklama yapan Gebze Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Necmettin Aydın, sendikalaşma mücadelelerini baltalayan Türk Metal’i ve HT Solar patronunun tutumunu kınadı; atılan işçilerin işe geri alınması ve sendikanın kabul ettirilmesinde kararlı olduklarını vurguladı.

HT Solar önünde toplanan işçiler, “HT İşçisi Yalnız Değildir”, “İnadına Sendika İnadına DİSK”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Sendika Haktır Engellenemez” sloganlarını atarak sendika düşmanlığını protesto ettiler. Halaylar çekerek içerde olan işçilere destek ve moral verdiler. HT Solar işçisinin direnişi sürüyor.

5 Aralık 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this