UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Hücrelerimiz Ne İstiyor?

Sefaköy’den bir sağlık işçisi

Ahmet ve Veli aynı mahallede oturur, farklı fabrikalarda çalışırlar. Ahmet örgütlü ve bilinçli bir işçi; Veli ise sorunları başından aşkın, kafası dağınık ama ısrarla örgütlenmeye direnen bir işçidir. Gelin hep birlikte Ahmet’in beyin hücreleri (ABH) ile Velinin beyin hücrelerinin (VBH) sohbetine kulak verelim.

VBH: Yine boş boş geziyor benimki. Bir rahat yüzü göremedim.

ABH: Hayırdır, yine ne oldu?

VBH: Bu sabah serviste birileriyle kavga etti. Kavganın sebebini duysan gülersin.

ABH: Neymiş bakalım anlat?

VBH: Serviste bazı işçiler hükümetin çıkardığı yeni yasalardan yakındı. Süreçten konuştu. Benim ki şahlandı yine... Hükümeti savundu da savundu. Yok yol yapmışmış, park yapmışmış, havaalanı yapmışmış. Servistekiler bu yapılanlara bir itirazlarının olmadıklarını ama ceplerinin boşaldığını, her şeye zam yapıldığını, ayın sonunu getiremediklerini söyleyince, benimki ısrarla kendinin bile anlamadığı şeyleri söyleyip durdu.

ABH: Sonra ne oldu?

V: Kimseyi dinlemeden iş başı yaptı. Sorsan cebinde iki kuruş para yok. Daha akşam hanımıyla kavga etti faturaları ödeyemediği için. Günün çoğunu geçim sıkıntısını düşünerek geçiriyor. Beni boğuyor. Biliyorsun biz hücreler strese pek gelemiyoruz. Bu yüzden yanımdaki arkadaşlarımın çoğu stresten ölüyor. Bir çözüm bulmam lazım bana yardım et.

A: Benimki çok düzenli ve çoğunlukla sorunsuz. Ayrıca sorunlarını yalnız çözmüyor. Arkadaşlarıyla oturup ortak çözüm buluyor. Onun da maddi sıkıntıları var. Ama arkadaşları ellerinden gelen her şeyi yapıyor. Yaptığı her şeyi keyifle yapıyor. Kimseyle gereksiz kavgalara girmiyor. Çevresindeki insanlar onu hem seviyor hem de saygı duyuyorlar. Anlayacağın örgütlü. Seninkine de örgütlülüğün önemini bıkmadan usanmadan anlatıyor. Veli ne kadarını anlar bilemiyorum. Ayrıca bu sorunları bir tek sen yaşamıyorsun. Milyonlarca işçi örgütsüz olduğu için sorunlarıyla baş edemiyor ve ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bundan kaynaklı stresten çeşitli hastalıklara yakalanıyorlar. Bu durum en çok beyni etkiliyor. Sonra da psikiyatri doktorlarında kuyruklar oluşuyor. Her psikolojisi bozulana verilen ilaçlar tüm vücuttaki hücreleri zedeliyor.

V: Ben anlam veremiyorum. Biz hücreler bile vücut içerisindeki hastalıklara karşı bu kadar örgütlüyken, bir bütünümüz olan insanlık neden örgütsüz?

Evet, kardeşler vücudumuzdaki bütün hücreler, bütün organlar uyum içinde çalışırlar, örgütlüdürler. İnsan ancak böyle yaşamını devam ettirebilir. Eğer kalp çalışmayı durdurursa, beyin işlevini yerine getiremezse yani örgütlülük bozulursa insan ölür. Peki, Veli’nin beyin hücrelerinin de dikkat çektiği gibi bütün hücrelerin, organların bir bütünü olan insanlık neden örgütsüz?

16 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this